Derenin Dere Sokak'taki intikamı

  1. Haberler
  2. Gündem
Cuma 11.09.2009 14:35 ABONE OL
Çatalca merkezde selin en çok zarar verdiği yerlerden biri Dere Sokak. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "Dere yatağını bulur" sözleri bu sokakta gerçekleşmiş. Dere yatağının üstüne kurulan gecekonduların tamam su ve balçık içinde. Derenin üstüne yapılan yol parçalanmış, sokak üzerindeki otomobiller metrelerce aşağıya sürüklenmiş. Dere Sokak'ta yaşayan Roman vatandaşlar ise yetkililere tepkili. İlgisizlikten yakınan sokak sakinleri, " Rengimiz yüzünden bizimle ilgilenmiyorlar" diye isyan ediyorlar.
Çatalca'yı vuran selin üzerinden 4 gün geçti, ama felaketin bilançosu her gün daha ağır bir şekilde ortaya çıkıyor. Çatalca merkezde 180 bina kullanılamaz hale geldi. Köylerinde ise bir o kadar ev sular altında kaldı. Sel yüzünden köylere ulaşımı sağlayan köprüler ve yollar da zarar gördü. YARIŞ ATLARI KAYIP Karayolları ekipleri yıkılan yolları altına taş doldurarak onarmaya başladı. Bölgedeki çiftliklerde yetiştirilen onlarca çiftlik hayvanı, bölgedeki haraların meşhur safkan yarış atları da sele kapılıp telef oldu. Dere yataklarını açmaya çalıştıklarını belirten Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, Büyükşehir Belediyesi'nin ilgisizliğinden yakınıyor. Kara, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın seliden 48 saat sonra kendisini aradığını söylüyor.

YOL ÇÖKTÜ


Kaleiçi Mahallesi'ndeki bir sokağın durumu, felaketin nedenlerini ve sonuçlarını korkunç bir manzarayla anlatıyor. Sokağın adı Dere Sokak. Altından dere aktığı için bu ismi almış. Roman vatandaşların yaşadığı 100'e yakın gecekondu dere yatağının üstünde. Sel yüzünden sokaktaki otomobiller metrelerce aşağıya sürüklenmiş. Dere yatağının üstündeki yol çökmüş. Gecekondulara geçiş için derme çatma köprüler kurulmuş.

Sokağın sakinlerini, sel uykuda yakalamış. Gülizar Eker'in tek katlı gecekondusunu su değil, çamur basmış adeta. Eker, "Uykuda yakalandık. Suyun gürültüsüne uyandık. Yukarıya doğru kaçtık. Hiçbirşey kurtaramadık. Giyecek eşyamız, yatacak yerimiz yok. Yardım bekliyoruz" diyor.

OTOMOBİL KEPÇEYE SIĞDI

Adnan İyikalaycı, işten gelip evinin önüne parkettiği otomobilini, sokağın 150 metre aşağısında bulmuş. İyikalaycı, arkadaşlarıyla el ele verip hurdaya dönen otomobilinin sağlam kalan parçalarını kurtarmaya çalışıyor. Otomobilinden geriye sadece bir tane lastiği kalıyor. Lastiği kurtardıktan sonra gelen bir kepçe, başka bir kepçeye iki büklüm olmuş otomobili sıkıştırıp götürüyor. İyikalaycı iki gün önce arkadaşlarıyla keyifle gezdiği otomobilinin, bir kepçedeki sonunu şaşkınlıkla izliyor.

TEK ÜMİDİMİZ BAŞBAKANIMIZ


Dere Sokak sakinleri, yetkililerin ilgisizliğinden şikayetçi. Sokaktaki evi kullanılamaz hale gelen Nazlı Kuloğlu, "Bütün ümidimiz Başbakanımız. Başbakanımız gelsin, görsün halimizi. Gözlerimiz yollarda kaldı Havadan geziyorlar, gelsinler, burada yürüsünler. Ne ekmeğimiz var ne suyumuz" diye konuşuyor.

Mobilya tasarımcısı Hasan Filiz ise, sokakta yaşayanlar Roman vatandaşı olduğu için ilgi gösterilmediklerini iddia ediyor. Filiz, "Siyasetçiler 5 yılda bir seçim zamanı buraya geliyor ve size tpu vereceğiz diyorlar. Bize doğru düzgün bir yerde yaşamak için imkan tanınsın. Rengimiz yüzünden bizimle ilgilenmiyorlar" diyor.

Sokağın sakinleri, yakındaki bir okula yerleştirilmiş. Ancak yakında okulların açılacağı için okulda kalamayacaklarını söyleyen sokak sakinleri, selden kurtardıkları eşyalarını taşırken ne yapacaklarını da kara kara düşünüyor. Belediyenin tankerle su dağıttığı Dere Sokak'ta, üzeri gecekondularla kapatılan derenin intikamı yaşanıyor.

BUGÜN NELER OLDU