Dere sokak'ta dere intikamı

Çatalca'daki Dere Sokak'ta sel suları akacak yer bulamayınca mahalleyi birbirine kattı

  1. Haberler
  2. Gündem
Cumartesi 12.09.2009 ABONE OL
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "Derenin intikamı ağır olur" sözleri Çatalca'da ispatlandı. Sel suları akacak yer bulamayınca "Dere Sokak"ı kendine yatak yaptı ve en büyük zararı bu sokak gördü. Sel suları çekilince geriye, balçık ve su ile dolu gecekondular, bir kağıt gibi buruşturulmuş otomobiller kaldı.

YOL ÇÖKTÜ

Kaleiçi Mahallesi'ndeki bir sokağın durumu, felaketin nedenlerini ve sonuçlarını korkunç bir manzarayla anlatıyor. Roman vatandaşların yaşadığı 100'e yakın gecekondunun bulunduğu sokağın adı "Dere." Altından dere aktığı için bu ismi almış. Sel yüzünden sokaktaki otomobiller metrelerce aşağıya sürüklenmiş. Dere yatağının üstündeki yol çökmüş. Gecekondulara geçiş için derme çatma köprüler kurulmuş. Sokağın sakinleri yakındaki bir okula yerleştirilmiş. Ancak yakında okullar açılacağı için okulda kalamayacaklarını söyleyen sokak sakinleri, selden kurtardıkları eşyalarını taşırken ne yapacaklarını da kara kara düşünüyor. Belediyenin tankerle su dağıttığı Dere Sokak'ta, üzeri gecekondularla kapatılan derenin intikamı yaşanıyor. Sokağın sakinlerini sel uykuda yakalamış. Gülizar Eker'in tek katlı gecekondusunu ise su değil, çamur basmış adeta. Eker, "Uykuda yakalandık. Suyun gürültüsüne uyandık. Yukarıya doğru kaçtık. Hiçbir şey kurtaramadık. Giyecek eşyamız, yatacak yerimiz yok" diye isyan ediyor. Adnan İyikalaycı, evinin önüne parkettiği otomobilini selden sonra 150 metre aşağıda bulmuş. Hurdaya dönen otomobilinden geriye sadece bir lastiği kalmış.

"TEK ÜMİDİMİZ BAŞBAKANIMIZ"
Sokak sakinleri yetkililerin ilgisizliğinden şikâyetçi. Evi kullanılamaz hale gelen Nazlı Kuloğlu, "Bütün ümidimiz Başbakanımız. Ne ekmeğimiz var ne suyumuz" derken, mobilyacı Hasan Filiz, "Bize doğru düzgün bir yerde yaşamak için imkan tanınsın" diye konuşuyor. Öte yandan felaket bölgesinde yağma olayına karıştıkları iddiasıyla gözaltına alınan 108 kişiden 2'si tutuklandı.

BUGÜN NELER OLDU