Sıraları doldurup eşitliği dinlediler

1 milyon 300 bin ilköğretim ve anaokulu öğrencisi okula başlarken MEB genelgesine göre 1. sınıf öğrencilerine ayrımcılık dersi verildi

Salı 15.09.2009
Güncelleme: Salı 15.09.2009
ABONE OL
Yaklaşık 1 milyon 300 bin ilköğretim birinci sınıf ve okul öncesi öğrencisi dün ilk kez okula başlarken, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yayınladığı ilk ders genelgesine uygun olarak ilk derslerinde ayrımcılık konusunu öğrendiler. Genelgeye göre, Bakanlığa bağlı tüm resmi ve özel örgün eğitim kurumlarının 1 ile 8. sınıflarında toplumsal cinsiyet eşitliği, engellilere saygı, sevgi ve hoşgörü ortamının oluşturulması ve ayrımcılığın ortadan kaldırılması konuları işlenecek. Genelgede küreselleşen dünyanın en önemli sorunlarından birinin ekonomik, sosyal ve hukuki fırsatlardan eşit olarak yararlanamayan ve ayrımcılığa maruz kalan bireyler olduğu belirtildi. Dün Ümitköy Göktürk İlköğretim Okulu'ndaki törene katılan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, genelgeyle ilgili soruyu şöyle yanıtladı: "Amacımız temel insan haklarının yanı sıra toplumsal barışı ve birliğimizi sağlayacak olan konunun işlenmesi, çocukların ayrımcılık düşüncesiyle yetiştirilmemesi. Genelge demokratik açılımla bağlantılı biçiminde yorumlanabilir."

15 BİN ÖĞRETMENE ATAMA
mesleğe başlama sevinci yaşadı. Bakanlık Başöğretmen Salonu'ndaki kurada Milli Eğitim Bakanı Çubukçu ''Gelecek 10 yıllık süreçte öğretmen eğitimi ve istihdamını planlamak amacıyla bilimsel verilere dayalı olarak öğretmen projeksiyonu hazırlanacak" dedi. Çubukçu'nun konuşmasının ardından bilgisayar ortamında atamalar yapıldı.