Kapıyı çalan çok yardım eden az

Ayamama'nın taşmasıyla her şeylerini kaybeden gecekondu halkı, sağlık derdine düşmüş. Kıyafet dağıtan Komünist Partisi akşamları da yemek yardımı yapıyor

  1. Haberler
  2. Gündem
Çarşamba 16.09.2009 ABONE OL
Selde taşan Ayamama Deresi'nin vurduğu sokaklar yaralarını sarmak için uğraşıyor. Evleri sular altında kalan aileler günlerdir aynı evlerde pislik içinde yaşıyor. "Kapıyı çalan çok ama yardım eden az" diye konuşan mahalle sakinleri, "Malımızı mülkümüzü kaybettik ama sağlığımız da yakında elden gidecek" diye dert yanıyor.

ÇOCUKLAR PİSLİK İÇİNDE OYNUYOR
İkitelli Baharistan Sokak'ta iki katlı bir gecekonduda yaşayan Ağrılı Seven ailesi, selin mağdur ettiği ailelerden sadece biri. Tamamen sular altında kalan evin iki göz odadan oluşan birinci katında toplam 13 kişi kalıyor. Bunların 6'sı çocuk. Çocukların kimi öksürüyor, kimi burnunu çekiyor. Hemen hepsi mide bulantısından şikâyetçi. Ne bayramda, ne de bayram sonrası okullar açıldığında giyecek kıyafetleri var. Selden komşuların yardımıyla kurtulan ve bu yıl ikinci sınıfa başlayacak olan küçük Nazlı, önlüğünün sel sularına kapıldığını anlatıyor gözleri buğulanarak.

"KOMÜNİST PARTİ YARDIM ETTİ"
Komşudan ödünç alınan çekyatın üzerinde geceyi geçiren aile kendi imkanlarıyla evlerini temizlemeye çalışıyor. "Soran çok ama yardım eden az" diyen Cengiz Seven, "Belediye arada bir erzak dağıtıyor ama eve girilmiyor, elektrik yok. Nasıl yemek yapalım? Yatak sözü verdiler ama daha gelen olmadı" diye konuşuyor. Kendilerine ismini bile zor telaffuz ettikleri Türkiye Komünist Partisi'nin yardım ettiğini anlatan Seven, "Valla, komünist midir nedir, o partiden Allah razı olsun. Bize kıyafet getirdiler, akşamları yemek dağıtıyorlar" diyor. Küçük kardeşinin gazi olduğunu anlatan Cengiz Seven, "Sel olduğundan beri iyice içine kapandı, arka odada bütün gün uyuyor" diye ekliyor. Her şeyini kaybeden aile bir tek arabalarının sel suyuna kapılmamasına seviniyor. Emektar arabalarını bir sonraki yağıştan korumak için elektrik direğine iple bağlayan aile, "Su alıp götürmesin diye bağladık, gerçi geçen yağmurda su aldı artık çalışmıyor ama olsun mal maldır" diye konuşuyor.

GERÇEKTEN DE SULAR VADİSİ

Neredeyse tamamı selden etkilenen mahallenin diğer hanelerinde de temizlik sürüyor. Sokağa istif edilmiş yatak yorgan ve diğer eşyalar belediyenin yollayacağı çöp konteynırlarını bekliyor. "Gidecek başka yerimiz yok, malımızı mülkümüzü kaybettik. Yakında sağlığımız da elden gidecek" diyen kadınlar, birlik olup evlerini ve sokağı temizliyor. Başakşehir'de "Sular Vadisi" adıyla yapılan lüks konut projeleri de selden etkilenen yerler arasında. Sular Vadisi'nde dere yatağına inşa edilen park alanında temizleme çalışmaları sürüyor.

ELEKTRİK, SU YOK KAYITLAR DEVAM

Bodrum katı yaklaşık 30 santimetre balçıkla kaplı olan Başakşehir Lisesi'nde ise su ve elektrik yok. Bu şartlarda kayıt işlemlerini sürdüren okul yetkilileri okulun diğer okullarla birlikte açılıp açılmayacağını bilmediklerini belirtiyor. Çocuklarını okula kayıt ettirmenin sevincini buruk yaşayan veliler ise kaygılı. "Her yağmurda acaba sel bastı mı diye okula koşacağız" diyen öğrenci velisi Yusuf Aksu, "Başka çaremiz yok, bu çevrede tek lise burası" diye dert yanıyor.

BUGÜN NELER OLDU