Tahran, Türkiye ile arasına duvar çekti

İran kaçakçıları ve PKK'lıların geçişlerini engellemek için Türkiye sınırına setler oluşturmaya başladı. Sınırdaki vatandaşlar "Akrabalarımızla aramıza duvar örülecek" diyor

  1. Haberler
  2. Gündem
Perşembe 17.09.2009 ABONE OL

PKK'YI engellemek için daha önce her 2 kilometreye bir karakol kuran İran, şimdi kaçakçıların atlı geçişlerini önlemek için 454 kilometrelik Türkiye sınırına beton setler oluşturmaya başladı. İran iş makineleri Van'ın Başkale ilçesi Böğrüpek köyü ile Hakkâri'nin Yüksekova ilçesi sınırındaki Akçadam, Gülagavri, Sarıyıldız, Gözlüce, Kamber, Yediveren, Ağaçlı, Çobanpınarı ve Ödemiş köylerinin bulunduğu bölgede dün sabah çalışma başlattı. İlk etapta beton altlıkları yerleştiren İranlıların daha sonra bu beton duvarlar üzerine de tel örgü çekeceği ve elektrik vereceği belirtiliyor. İranlılar duvarla PKK'nın İran'daki uzantısı PJAK'ın hareketlerini de kısıtlamayı planlıyor.

KÖYLÜLER: İNSANLIK AYIBI

Duvar ile ilgili yasadışı bir durum olmadığını belirten Van Valisi Münir Karaloğlu, "Kendi toprakları içinde yürütüyorlar. Sınır ihlali yok. Uluslararası anlaşmalara aykırı bir durum da yok" dedi. Hakkari Valisi Muammer Türker de çalışmaların 1 yıldır devam ettiğini belirtti. Sınırda yaşayan vatandaşlar ise gelişmeyi tepkiyle karşıladı. Onbaşılar köyü muhtarı Perviz Beşer, duvar örmenin insanlık ayıbı olduğunu söyledi. Muhtar Beşer, "Biz sınırdaki insanlarla akrabayız. Bunu bilmelerine rağmen duvar örüyorlar. Zaten burası mayınlı bir bölge. Dünyada sınırlar kaldırılırken, İran duvar örüyor'' dedi.

İsrail de tepki gördü

Sınırlar arasına duvar örmek, son dönemde ülkelerin kaçak ve siyasi geçişlere karşı uyguladığı bir yöntem oldu. İsrail'in "Filistinli intihar komandolarının geçişini önlemek" amacıyla ördüğü duvarın inşaası, gelen tüm eleştiri ve tepkilere rağmen devam ediyor. ABD de Meksika için aynı duvar örme yöntemini uyguluyor.