Türkiye bastırdı, York Düşesi'ne polis sorgusu

Geçen yıl gizlice Saray Çocuk Yurdu'nda TV programı yapan York Düşesi Sarah Ferguson Türkiye'nin isteği üzerine sorgulanacak

  1. Haberler
  2. Gündem
Perşembe 17.09.2009 ABONE OL
İNGİLİZ Kraliyet Ailesinin eski üyesi York Düşesi Sarah Ferguson'un Türkiye'de çocuk yurdunda resmi izin almadan hazırladığı TV programı nedeniyle sorgulanması gündeme geldi. İngiliz kaynakları, Türk hükümetinin Düşes Sarah'ın geçen yıl, ITV'de yayınlanan program üzerine tutuklanarak sorgulanması isteğinin İngiliz İçişleri Bakanlığı'na ulaştığını, konunun Bakanlık ve Scotland Yard arasında görüşülmekte olduğunu belirtti. Ancak konu hakkında daha fazla bilgi için henüz erken olduğunu kaydedildi. İngiliz İçişleri Bakanlığı, Saray Çocuk Yuvası'ndaki çekimle ilgili olarak hukuki bir konuda yapılan yardım isteği hakkında inkar ya da onay veremeyeceklerini belirtti. Scotland Yard ise yabancı bir ülkenin makamlarından gelen bir yardım isteği gerçekleştirilmeden önce açıklama yapılmasının mümkün olmadığını kaydetti. İngiliz İçişleri Bakanlığı'na Düşes'in resmi olarak sorgulanması için ulaşan isteğin çekimlerde Düşes'e eşlik eden kızı Prenses Eugenie'i kapsayıp kapsamadığı açıklığa kavuşmazken, Kanada'da bir film festivalinde bulunan Düşes'e ulaşılamadı.

KANUN ÇİĞNEDİ

Ferguson, gizli çekim ekibiyle Türkiye'de devlet tarafından işletilen yetimler yurduna gizli kamerayla girerek yaptığı çekimlerin, İngiliz televizyonu ITV'de yayınlanmasıyla Türk kanunlarını çiğnemekle itham ediliyor. Programda Düşes'e eşlik eden küçük kızı Prenses Eugenie, yataklarına bağlanmış bedensel engelli çocuklar ekranlara geldiğinde göz yaşlarına hakim olamıyor. Türk makamları, çekimlerin, özel hayata saygı kanununa aykırı olduğunu öne sürdü.

BUGÜN NELER OLDU