Türkiye ve Suriye karşılıklı vize kaldırdı

Suriye Devlet Başkanı Esad'ın İstanbul ziyaretinde iki ülke arasındaki vizelerin kaldırılmasına karar verildi. Görüşmede Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi anlaşması imzalandı

Perşembe 17.09.2009
Güncelleme: Perşembe 17.09.2009
ABONE OL
Suriye Devlet Başkanı Başar Esad'ın dün bir günlük Türkiye ziyaretinde iki ülke arasında vizenin karşılıklı olarak kaldırılmasına karar verildi. Ayrıca Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi kurulmasına yönelik anlaşma imzalandı. Konuk Devlet Başkanı dün saat 15.00 sıralarında AK Parti İstanbul İl Başkanlığı tarafından düzenlenen iftar davetine katılmak üzere İstanbul'a geldi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından karşılanan Esad, Başbakan Erdoğan ile Dolmabahçe'deki çalışma ofisinde 1 saat 10 dakika baş başa görüştü. Daha sonra geçilen heyetlararası görüşmelerde iki ülke arasındaki vizenin kaldırılmasına karar verildi ve 'Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi' kurulması'na yönelik anlaşma imzalandı. İmza töreninden sonra Davutoğlu ile Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ortak basın toplantısı düzenledi.

GELECEK NESİLLERE HEDİYE

Davutoğlu ikili görüşmede gelecek nesillere büyük hediye olacak bir karar alındığını belirterek "İki ülke arasında vizeler kalktı"dedi. Davutoğlu şunları söyledi: "Bizim halklarımız asırlar boyu bir arada iç içe yaşamış ve ortak tarihi paylaşmıştır. Kısa bir fetret döneminden sonra tekrar halklarımızı kaynaştıracak adımı geleceği inşa edecek önemli bir adım olarak görüyoruz. Böylece halklarımız iki ülkeyi kendi ülkeleri gibi hiçbir engel vize olmadan ziyaret edebileceklerdir. İnşallah gelecek iki ülke için de bölgemiz için de daha parlak olacaktır. Kendi memleketlerine hoş geldiniz diyorum"

IRAK-SURİYE İLİŞKİLERİ

Davutoğlu bölgede Türkiye Suriye arasındaki işbirliğinin kökleşmesini, yerleşmesini istediklerini ifade ederek, "Bu çerçevede çok değer verdiğimiz iki kardeş, komşu ülke olarak Irak ve Suriye arasındaki ilişkilerin en üst düzeyde gelişmesini ve ortaya çıkacak pürüzlerin giderilmesini ümit ediyorum"dedi. Konuk bakan Mualim de vizenin kaldırılmasıyla ilgili olarak "Suriye'ye hoş geldiniz. İstanbul'dan Ankara'ya geçişleriniz gibi olacaktır. Aynı şekilde Suriye vatandaşları için de Halep ile Şam arasında gidiş gelişleri gibi olacaktır" dedi. Muallim iki ülke TIR taşımacılığında vergilerin kaldırılacağının da müjdesini verdi. Öte yandan Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari Türkiye- Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı için Türkiye'ye geldi. Zebari Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile de bir araya gelecek. 7'si bakan 40 kişiden oluşan bir heyetle İstanbul'a gelen Zebari'nin elindeki tespih dikkat çekti. Üç gün sürecek toplantılar sırasında Zebari'nin Davutoğlu'nun arabuluculuğunda Irak ile Suriye arasındaki gerginliği gidermek için Muallim ile de bir araya gelmesi bekleniyor.