Ünlü polis müdürüne uyuşturucu soruldu

Uyuşturucu operasyonunda yakalanan iki kişinin, Emniyet Müdür Yardımcısı Emin Arslan'la ilişkisi olduğu iddia edildi. Savcıya ifade veren Arslan tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı

  1. Haberler
  2. Gündem
Perşembe 17.09.2009 ABONE OL
Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan İstanbul'da düzenlenen uyuşturucu operasyonu sonrasında hakkındaki iddialarla ilgili ifade verdi. Yaklaşık 11 saat ifade veren Emin Arslan ve iki üst düzey emniyet müdürü, nöbetçi mahkemede yapılan sorgularından sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Başarılı operasyonlara imza attığı belirtilen Arslan'ın uyuşturucu baronu olduğu ileri sürülen Habib Kanat ile bağlantısı olduğu iddia ediliyor. Ataşehir'de babası adına cami yaptıran Kilisli işadamı Habib Kanat ile kimya mühendisi Hüseyin Rıza Işık'ın tutuklanmasıyla gündeme gelen uyuşturucu operasyonuna ilişkin yürütülen soruşturmada çarpıcı iddialar ortaya çıktı. Eski Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanı ve şu anki Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan ile iki emniyet müdürünün uyuşturucu baronu olduğu öne sürülen Habib Kanat'la bağlantılı olduğu iddia edildi. Dün sabah saatlerinde Ankara'dan İstanbul'a gelen Arslan, Beşiktaş'taki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nda ifade verdi. Arslan, savcı Mehmet Berk tarafından sorgulandı.

İLAÇ İMALATI İÇİN SANMIŞ
Bu arada bir yıllık takip sonucu çökertilen uyuşturucu şebekesinde bir numaralı ismin kimya mühendisi Hüseyin Rıza Işık olduğu iddia ediliyor. Işık'ın ürettiği öne sürülen "Captagon" hapların Ortadoğu pazarına gönderilmesinin planlandığı belirtilirken, maddelerin sevkıyat işini ise polis tarafından aranan Şevket Hidayet ve oğlu Mehmet Hidayet'in üstlendiği ileri sürülüyor. Işık'ın ifadesinde operasyonda ele geçirilen maddelerle ilgisinin olmadığını öne sürerek, "Bu hammaddeleri bana analiz için getirmişlerdi. Bunların ilaç imalatı için getirildiğini sanmıştım. Uyuşturucu imalatı ile bir ilgim yok" dediği belirtildi. Magazin dünyasının tanınmış isimleriyle de ilişkisi olduğu iddia edilen Işık'ın kimya sektöründe faaliyet gösteren 3 şirkete ortak olduğu öne sürülüyor.

İKİ ÜST DÜZEY MÜDÜR DE VAR
Rekor miktarda uyuşturucunun ele geçirildiği operasyon, zehir tacirleri kadar polisi de etkiledi. Narkotik şubeye "bilirkişilik" yapan kimyager Hüseyin Rıza Işık'ın operasyonda tutuklanması, ardından Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Arslan'ın da uyuşturucu baronu olduğu öne sürülen Habib Kanat ve Rıza Işık'la ilişki içinde olduğu iddiası polis teşkilatını sarstı. 4 yıl İstihbarat, 5 yıl Kaçakçılık Daire Başkanlığı yapan, 7 yıldır da Kaçakçılıktan Sorumlu Emniyet Genel Müdür Yardımcısı olan Arslan ağır iddialarla suçlanıyor. Habib Kanat'ı koruyup kolladığı, örgütsel ilişki içine girdiği, Kanat'ı bilgilendirerek operasyonları engellediği öne sürülüyor. Savcıya ifade veren ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Emniyet müdürleri Mustafa Enmutlu ve Mustafa Aral hakkında da aynı yönde iddialar bulunuyor. Bu arada polis tarafından bir yıl boyunca teknik takibe alınan Habib Kanat'ın Emniyet Genel Müdürlüğü'nde görevli üst düzey bir kişi ile görüştüğü ve bu görüşmelerin Narkotik polisi tarafından kayıtlara geçtiği belirtiliyor.

SAVCIYA İFADE VERDİ
Bir dönem birçok operasyona imza atan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan dün sabah saatlerinde Beşiktaş'taki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gelerek ifade verdi. Arslan, protokol kapısından adliyeye alındı.

Operasyonları ile Türkiye'yi sarstı...
EMİN Arslan, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'ndan (KOM) sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve şu anda uyuşturucu kaçakçılığı ile ilgili emniyet birimlerinin başında. Uyuşturucu kaçakçısı Urfi Çetinkaya, Arslan'ın operasyonu ile yakalanmıştı. Çetinkaya operasyonu İspanyol polisiyle ortaklaşa düzenlenmiş, İspanya, Arslan'a "Polis Liyakat Nişanı" vermişti.

BUGÜN NELER OLDU