Üzmez 2017 yılına kadar cezaevinde

14 yaşındaki B.Ç.'ye cinsel istismardan yargılanan 76 yaşındaki Üzmez, 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Karar kesinleşirse 8 yıl 20 gün yatacak Hüseyin Üzmez, "Davadan çıkıp bana karşı komploya dönüştü" dedi. Mağdur B.Ç.'nin annesi L.Ç. ise beraat etti

Perşembe 17.09.2009
Güncelleme: Perşembe 17.09.2009
ABONE OL
BURSA'NIN Mudanya ilçesinde 14 yaşındaki B.Ç.'ye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan eski Vakit gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez'in 17 ay süren davasında karar çıktı ve Üzmez 13 yıl hapse mahkûm edildi. Elleri kelepçeli olarak getirildiği Bursa Adliyesi 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde son kez hâkim karşısına çıkan yazar Hüseyin Üzmez, yine hâkimle tartışarak, ilginç benzetmelerde bulundu. Avukatları savunma okunurken sık sık söz isteyen Üzmez, "Bana sormayacak mısınız?" diyerek çıkıştı. Sinirlenen Mahkeme Başkanı Kadir Ünal, yüksek ses tonuyla Üzmez'e, "Ayağa kalk. Sen avukatlarını dinlemiyor musun? Sana daha sıra gelmedi" dedi. Üzmez de, "Zekât keçisine döndüm. Can benim başkaları konuşuyor" cevabını verdi.

"1 GÜN DAHİ KALMAMALI"
Hazırlanan savunmayı okuyan sanık avukatlarından Emir Ali Kav, Adli Tıp Kurumu 6'ncı İhtisas Dairesi'nin hazırladığı "ruh sağlığı bozulmuştur" raporunu eleştirdi ve raporun bir günde basının eline geçmesi nedeniyle kanıt değerini kaybettiğini ileri sürdü. Kav savunmasında, "Mahkeme heyeti bu raporu kanıt olarak görmemelidir. Üyesi kanal kanal dolaşıp ağlayan bir kurumun hazırladığı rapora nasıl itibar edilir? Bu kanıtlara göre müvekkilim 1 gün dahi cezaevinde kalmamalı" görüşüne yer verdi.

ÜZMEZ: ALACA DANAYIM
Üzmez, kendisine komplo kurulduğunu tekrarlayarak savunmasına şöyle devam etti: "Bana bir telefon geldi. Ahmet Emin Yalman'ın (Üzmez'in 1952'de tabancayla yaraladığı gazeteci) akrabası olduğunu söyledi. 'Gel görüşelim' dedim. Bana Yalman'ın intikamını almak istediklerini ve benim cezaevine gireceğimi söylediler. Takdir Allah'ın, karar sizin. B.Ç., 'Hüseyin amca elimi sıkmadı' diye ağlamış. Sizin yerinizde olsam mahkûmiyeti kaldırır ve davayı ertelerim. Başbakan gözlük taksa sakal bıraksa bir köşede durur. Kimse fark etmez. Ama ben alaca dana gibi doğruculuktan ve sesimden tanınırım" dedi. Davayı sonuçlandıran mahkeme heyeti, Üzmez'in suçları kapsamında ve yasaların ilgili maddeleri uyarınca cezayı 13 yıl 1 ay 15 gün olarak belirledi. Kızın annesi Livaze Ç. ise beraat etti. Üzmez, mahkemenin kararı kesinleştiği takdirde, infaz yasasına göre 8 yıl 20 gün daha hapis yatacak.

Kendisini Dreyfus'a benzetti
HÜSEYİN Üzmez savunmasında davanın seyrinin değiştiğini ve cinsel istismardan çıkıp komploya dönüştüğünü söyledi. Davayı 1894 yılında Yahudi asıllı Fransız yüzbaşı Alfred Dreyfus'un casuslukla itham edilerek yargılandığı davaya benzeten Hüseyin Üzmez, "Bu olay tıpkı Fransa'daki Dreyfus davası gibi olmuştur. Bu bir komplodur. Bunu kabul edin. Eğer bu dava böyle devam ederse yarın Fransa'nın başına açılan işler gibi işler başımıza gelecek" dedi.