'Dozerin üzerine çıkıp kaçak yapıları yıktık'

Başbakan Erdoğan "Selin faturasını bize kesmeye çalışıyorlar. Oralardaki insanlar tavrımızı iyi bilir. Geçmişte dozerlerin üzerine çıkıp kaçak yapı yıktığımız, arşivlerden görülebilir" dedi

Cuma 18.09.2009
Son Güncelleme: Cuma 18.09.2009
ABONE OL
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Harbiye Kongre Vadisi'nde yapılan, Türkiye'nin en büyük kongre ve kültür merkezi olan İstanbul Kongre Merkezi, Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı. Kongre Merkezi'nin ilk etkinliği önümüzdeki ay IMF ile Dünya Bankası'nın yıllık toplantıları olacak. Erdoğan, çatısı altında bulunulan eserin, yerin altında 7 kat, yerin üstünde de 5 kat olmak üzere 120 bin metrekarelik bir alan olduğunu ve 13 ay gibi bir zamanda bitirildiğini söyledi. "Türkiye yeniden tarihe dönüyor, yeniden ayağa kalkıyor'' diyen Erdoğan, "Ülkemde ne yazık ki 10 yılları aşan sürede başlayıp da bitirilemeyen eserler var. Artık bunlar geride kaldı'' diye konuştu.

"BİZİM RÜYAMIZDI"
Haliç Kongre ve Kültür Merkezi ile İstanbul Kongre Merkezi'nin yapımlarının kendilerine nasip olduğunu ifade eden Erdoğan, "Medeniyet yarışı bunlarla yapılır. Kültürde, sanatta sıçramayı yapamazsanız, medeniyet yarışında yoksunuz. Bu salonların anlamı çok büyük'' diye konuştu. Türkiye'nin IMF ve Dünya Bankası toplantısına hazır olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti: ''Amerika dışında 3 yerde IMF ve Dünya Bankası toplantısı yapıldı bugüne kadar. Yıl 1955, bir kez daha Türkiye'de yapıldı. Sonra Singapur. 3. kez de 6-7 Ekim tarihlerinde İstanbul'da, bu salonda, bu kongre merkezinde yapılacak. Peki nasıl oldu bu? Nasıl aldınız bunu? IMF ile birçok görüşmelerimiz var. Bunlar da devam ediyor. Hepsinden öte yerin dibinde adeta bir şehir kuruldu. Tarihte bunun benzerleri vardır ama bakın şimdi de bu adım atıldı.'' Belediye başkanlığı döneminde başlattığı Kongre Vadisi çalışması olduğunu hatırlatan Erdoğan, ''Lütfi Kırdar ile bunu başlattık. Ve ilk defa uluslararası boyutta çok büyük bir toplantılı Habitat II toplantısını orada yaptık. Bu toplantı ile Kongre Vadisi İstanbul'un gündemine düştü. O gün bugündür bu bizim rüyamızdı. Lütfi Kırdar çok kısa sürede o zaman bitirildi, hazırlandı. Ama biz onu yeterli görmedik. Dedik ki Kongre Vadisi ise Cemal Reşit Rey, Lütfi Kırdar, Cemil Topuzlu, yeni yapacağımız bu merkez ve Muhsin Ertuğrul'' dedi.

SALONDA PROTESTO

Başbakan Erdoğan, 1998'de kongre turizmi alanında dünyada 49. sırada olan İstanbul'un, 2008'te 15. sıraya yükseldiğini belirterek, "Bu yatırımla artık Türkiye ilk 10'a adaydır. İstanbul, dünyada kongreler denince ilk akla gelen 20 şehir arasında yer alıyor. Hedef ilk 5'e girmek'' dedi. Muhsin Ertuğrul'un yıkımıyla ilgili bazı çevrelerin adeta kıyamet kopardıklarını ifade eden Erdoğan şöyle devam etti: "Biz daha güzelini burada yapacağız. 600 kişilik bir salon olacak dediğimiz zaman buna inanmadılar. Olumsuz kampanyalar yaptılar. Bu kampanyaları yapanlar, Muhsin Ertuğrul bitti, acaba hangi yüzle gelip diyecekler ki 'Nasıl olmuş?'' İstanbul geçmişte çok kötü yönetildiğini anlatan Erdoğan, "Şimdi birileri selin faturasını bizle kesmeye çalışıyor. Oralardaki insanlar tavrımızı iyi bilir. Geçmişte dozerlerin üzerlerine çıkıp kaçak yapı yıktığımız medyanın arşivlerinden görülebilir" dedi. Bu arada salonda bir grup, Erdoğan'ı, "Emperyalistler, işbirlikçiler" sözleri ile protesto etti. Protestoculan dışarı çıkarılırken Başbakan, "Hazımsızları kaale almaya gerek yok. Bu salona girecek kadar özgür oldukları halde, bunu hazmedemeyenler var. Bunları da biz hoşgörü ile karşılıyoruz" dedi.

https://www.sabah.com.tr