Gaziantep'ten Halep'e 18 lira ödenip gidilecek

Türkiye-Suriye arasında vizenin kalkmasıyla birlikte, G.Antep'ten Halep'e kişi başı 18 TL ödenip taksi tutulabilecek. Karar, Suriye'de akrabaları bulunanları sevindirirken, tur operatörlerini üzdü

Cuma 18.09.2009
ABONE OL
Türkiye ile Suriye arasındaki vize uygulamasının kalkması, en çok ailesi ve akrabası Suriye'de yaşayanları sevindirdi ama tur operatörlerini üzdü. Suriye Devlet Başkanı Başar Esad'ın önceki güan gerçekleşen Türkiye ziyaretinde iki ülke arasındaki vizelerin kaldırılması ve iki ülke arasındaki TIR taşımacılığındaki vergilerin kaldırılmasına ilişkin görüş birliğine varılmış, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu kararın gelecek nesillere büyük bir hediye olacağını belirtirken Suriye Dışişleri Bakanı Velid Mualim de gelişmeyi "Suriye'ye hoş geldiniz. İstanbul'dan Ankara'ya geçişleriniz gibi olacaktır. Aynı şekilde Suriye vatandaşları için de Halep ile Şam arasında gidiş gelişleri gibi olacaktır" sözleriyle yorumlamıştı. Karar, bu ülkede akrabası alanları sevindirirken tur operatörlerinde ise hayal kırıklığı yarattı. Daha önce 40 euroya vize alındığını ancak Suriye Hükümeti'nin turist gruplarına ücretsiz vize verdiğini anlatan Altınoluk Turizm Müdürü Mehmet Aşkın, "Acentelerin ücretsiz vize alması turlara rağbeti artırıyordu. Turistik gezi yapmak isteyenler yine bizi tercih edebilir ama ailesini görmek için giden müşterilerimizin büyük kısmını kaybedeceğiz. Buna bağlı olarak fiyatlarda indirime gidebiliriz" diye konuştu.

TRENLE ULAŞIM DA VAR

Vize uygulamasının kaldırılmasının ardından Gaziantep ve Kilis otogarlarından taksiyle 1 saat içinde Suriye'ye geçilip Halep gezilebilecek. Ücret ise 50 dolar. Yani taksiyle 4 kişilik yolculuk kişi başı 12.5 dolara (Yaklaşık 18 lira) geliyor. İstanbul'dan Türk Hava Yolları'nın hem Şam, hem de Halep için tarifeli uçuşları bulunuyor. Pek tercih edilmese de Şam'a ulaşım için tren de farklı bir seçenek. İstanbul Haydarpaşa'dan 1. sınıf yataklı vagonda Şam'a gitmek için 30 saat gerekiyor. Özellikle Şam'da 300'ün üzerinde Osmanlı eseri bulunuyor. Türkler daha çok bu eserleri görmek ve alışveriş için Şam'a akın ediyor. İnanç turizmi için Suriye'yi tercih eden binlerce turist de çok sayıdaki sahabe ve peygamber türbesini ziyaret ediyor. Bu arada Mardin'in Nusaybin ilçesi Kaymakamı Yücel Gemici, sabah saatlerinde Nusaybin Hudut Sınır Kapısı yetkilileriyle yaptığı görüşmede, Suriye tarafının vize kaldırma uygulamasını başlattığını öğrendiğini kaydederek, "Bizde bakanlıktan resmi belgeler geldikten sonra uygulama başlayacak" dedi.