Gerekçe: Canavarca cinayet

Münevver cinayetinin faili Cem Garipoğlu "tasarlayarak" ve "canavarca hisle çocuk öldürmek"ten tutuklanıp cezaevine kondu

Cuma 18.09.2009
Güncelleme: Cuma 18.09.2009
ABONE OL
Münevver Karabulut'un katil zanlısı Cem Garipoğlu, dün gece çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından ceza kanunundaki karşılığı ağırlaştırılmış müebbet hapis olan, "canavarca his sahikiyle çocuğa karşı adam öldürmek" suçlamasıyla tutuklanarak Maltepe Çocuk Tutukevi'ne konuldu. Savcılık ve mahkemede susma hakkını kullanmayan Garipoğlu'nun pişmanlık duyduğunu üç-beş saat mesafede İstanbul dışında bahçeli bir evde saklandığını söylediği öğrenildi. Önceki gece polise teslim olan Cem Garipoğlu, teslim olduktan sonraki 6.5 saat boyunca gözaltında tutulduğu emniyette, "Keşke o kız geri gelse, yaşasa da ben idam edilsem" dedi. Yaşı küçük olduğu için ellerine kelepçe takılmayan Cem Garipoğlu, Gayrettepe'deki Asayiş Şube Müdürlüğü'nde nezarethane yerine avukatların görüşme odasında tutuldu. Üzerinden 213 lira, nüfus cüzdanı ve kendi adına hiç kullanılmamış bir kredi kartı çıkan Garipoğlu'nun kıyafetlerinin çok temiz olması dikkat çekti. Polise teslim edildiğinde elleri ve ayaklarının buz gibi soğuk olduğu belirtilen Garipoğlu'nun, olay gününden beri sakallarını hiç kesmediği anlaşıldı. Vücudunun her yerini sıkıntıdan sivilce bastığı gözlenen Garipoğlu, kaçtığı süre boyunca 11 kilo vererek 76 kilodan 65 kiloya düştüğünü söyledi.KEKELEYEREK KONUŞTU

Titreyen, sorulan sorulara kekeleyerek cevap veren Cem Garipoğlu'nun, Münevver'in adını her duyduğunda ağladığı belirtildi. Olay günü Münevver'le nasıl buluştuğunu yarım saatte zor anlatan ve kopuk kopuk cümleler kuran Cem Garipoğlu, cinayet anıyla ilgili soruya "Lütfen bununla alakalı bana hiçbir şey sormayın" karşılığını verdi. Cem Garipoğlu, "Sebep olduğum şeylerden, yaşattıklarımdan herkes çok zarar gördü. Polisten, aileden, tüm Türkiye'den, herkesten çok özür diliyorum" diye konuştu. Avukatının huzurunda ifade vermek isteyen Garipoğlu'nun ifadesi alınmadı. Görevlilerle "sohbet" ortamında konuşan Garipoğlu'na, dedektifler sahurda kendi kumanyalarından ikramda bulundu.

SAKLANDIĞI YERİ SÖYLEMEDİ

Garipoğlu, "Münevver'i seviyor muydun?" sorusuna, "Tabii ki, deliler gibi" cevabını verdi. "Evlenecek kadar mı?" diye sorulunca "İleriye dönük ciddi bir planım yoktu" dedi. 197 gün boyunca nerede olduğuna, nerede saklandığına ve cinayeti neden işlediğine ilişkin sorulara ise hiç cevap vermedi. Bir dedektif, "Peki nasıl bu kadar zaman saklanabildin" deyince, "Hiçbir iletişim aracı kullanmadım. Haberleri sadece televizyondan takip ettim" diye konuştu. Öte yandan Çocuk Mahkemesi'ndeki savcının, Cem Garipoğlu'nun yanı sıra, olay günü Cem'i evden alan taksici, villaya Münevver'le birlikte girdiklerini gören bahçıvan, konteynerin olduğu yerdeki 2 güvenlikçi ve tesetereyi satan nalburun da ifadelerini aldığı belirtildi. Şüphelilerin tümü Cem Garipoğlu'nu teşhis etti.

LİNÇ EDİLMEK İSTENDİ - VİDEO

GARİPOĞLU'NUN İLK GÖRÜNTÜLERİ - VİDEO

ÇOCUK ŞUBEDEN ÇIKARILIŞI


AVUKATI BÖYLE KONUŞTU - VİDEO

MÜNEVVER'İN BABASI: 3 GÜN ÖNCEDEN BİLİYORDUM - VİDEO


"KAÇACAK HALİM KALMADI"
Cem Garipoğlu, "Artık kaçacak halim kalmadı, siz (polis) çok baskı yapınca, artık dayanacak gücüm kalmadı. Bir an intihar etmeyi bile düşündüm, ancak yapamadım. Nasıl olsa yakalanacaktım, 'Belki ceza indirimi alırım' diyerek teslim oldum" diye konuştu Olay günü Münevver'i okuldan aldığını, annesini arayarak bir arkadaşıyla eve geleceğini söylediğini anlatan Cem Garipoğlu, polislerle sohbet ederken, "Ceset bavula sığmadığı için başını kestim" dedi.

SAVCIYA "KISKANÇLIK" DEDİ

Cem Garipoğlu, dün sabah saat 11.00'de Emniyet'ten Gülhane'de çocuk mahkemesinin bulunduğu adliyede savcılığa yaklaşık 3 saat ifade verdi. Olay günü Münevver'in mutfakta bulunduğu sırada kurcaladığı cep telefonunda gördüğü mesajlar nedeniyle tartıştıklarını belirten Cem Garipoğlu, mutfaktan aldığı bıçakla bıçakladığını, gerisini hatırlamadığını anlattı. Cem, savcının ısrarlı sorusu üzerine, cesedi valize sığmadığı için testere ile kestiğini söyledi. Sorgulamada yorgun olduğunu söyleyen Garipoğlu, babasına üzüldüğünü, korktuğu için teslim olmadığını ifade etti. Garipoğlu daha önce MSN kayıtlarında "Önce sana sarılırım, sonra başlarım sıkmaya boğana kadar" yazışmalarını ise şaka olarak niteledi.

'BABAMIN ARKADAŞI GÖTÜRDÜ'
Nerede kaldığı sorulan Garipoğlu, tanımadığı birinin evinde kaldığını, yemekleri ara sıra bir kişinin getirdiğini söyledi. Garipoğlu'nun şunları söylediği öğrenildi: "Kıskançlık duygularıyla işlediğim cinayetin ardından babamla kafeye gittik. Babam beni o kafede bıraktı. Sonra babamın bir arkadaşı geldi. Benimle hiç konuşmadı. Uzaktan eliyle beni çağırdı. Şokta olduğum için arabanın modelini ve rengini hatırlamıyorum. Beni arabaya aldı arka koltuğa yatırdı. Üzerimi bir örtüyle örttü. 3-5 saat yol gittik. Daha sonra tek katlı bahçeli bir evin önünde durduk. Beraber içeriye girdik. Beni götüren adam oradan ayrıldı. Kim olduğunu bilmiyorum. Babamın arkadaşı olduğunu biliyorum. Hep bu evde kaldım. 10 günde bir bana malzeme (gıda ve elbise) getiriyorlardı. Getirenleri tanımıyordum. Kapıyı çalıp malzemeleri bırakıp gidiyorlardı. Ben de kapıdan alıyordum. Evden dışarı hiç çıkmadım."

İSTANBUL DIŞINDA BİR EV
Savcının uyuşturucu kullanıp kullanmadığı şeklindeki sorulara kullanmadığı şeklinde yanıt veren Garipoğlu'nun olaydan pişman olduğunu, herhangi bir ruhsal bunalımı olmadığını söyledi. Sultanahmet Adliyesi önünde konuşan Cem Garipoğlu'nun avukatı Aytekin Kaya, sanığın mahkemede suçunu kabul ettiğini ve olay günü Münevver'in cep telefona gelen mesajları görünce tartıştıklarını sonrada cinnet geçirerek cinayeti işlediğini söyledi. Avukat Kaya, mahkemede Cem Garipoğlu'nun kanları temizlemek için evde babasının kirli çamaşırları kullandığını söylediğini ifade etti. Garipoğlu'nun olayın ardından tanımadığı kişilerle üç-beş saat boyunca yol gittiğini, İstanbul dışında bilmediği bir yere gittiğini söylediği öğrenildi.

4 KİŞİLİK KOĞUŞA KONDU
Olayın vahameti ile ilgili herhangi bir cinsel istismara maruz kalıp kalmadığı sorulan Cem Garipoğlu, böyle bir olaya maruz kalmadığını, geçmiş hayatı ile ilgili bir sorunu olmadığını söylediği ifade edildi. Garipoğlu sahte nüfus cüzdanı ile ilgili olarak da, bunu barlara girmek için yaptığını söylediği öğrenildi. Cem Garipoğlu savcılık sorgusunun ardından "tasarlayarak canavarca ve çocuğa karşı adam öldürmek" suçundan tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Sultanahmet Adliyesi'ne getirilen Cem Garipoğlu, mahkemeye verdiği 4 saatlik ifadenin ardından saat 23.00 sıralarında tutuklandı. "Tasarlayarak" ve "canavarca his saikiyle çocuk öldürmek" suçundan tutuklanan Garipoğlu, Maltepe Çocuk Tutukevi'ndeki 4 kişilik karantina koğuşuna konuldu.

İLGİLİ HABERLER

Onlar gibi sakallı yakalandı

En fazla 14 yıl 6 ay cezaevinde yatacak

Cem'in soruşturmasını iki savcı yürütecek

18'ini doldursaydı polis sorgulayacaktı

'Asıl davamız şimdi başlıyor'