Cem'in ifadeleri ile Adli Tıp'ın çeliştiği üç nokta

Cem Garipoğlu basına yansıyan sözlerinde; cinayeti kıskançlık yüzünden işlediğini, yalnız olduklarını ve ceset bavula sığmayınca da başını kestiğini söyledi. Ancak Adli Tıp raporu, bu 3 iddiayla çelişiyor

Cumartesi 19.09.2009
Güncelleme: Cumartesi 19.09.2009
ABONE OL
Türkiye, Münevver Karabulut cinayetinin bir numaralı zanlısı Cem Garipoğlu'nun 197 gün sonra teslim oluşunu konuşuyor. Ancak henüz netlik kazanmayı bekleyen birçok boyutu var olayın. Bunlardan biri de zanlının basına yansıyan ifadeleri ile SABAH'ın geçtiğimiz aylarda ulaşıp yayınladığı Adli Tıp raporu arasındaki çelişkiler... İstanbul Cumhuriyet Savcısı Faruk Erşen Yılmaz'a gönderilen Adli Tıp raporu ile Garipoğlu'nun basına yansıyan ifadelerindeki çelişkili noktalar şöyle:

1- BASINA YANSIYAN İFADE
'Karnından bıçakladım'
Kıskançlık krizine girdim. Mutfaktan bıçağı alıp karnına sapladım.

RAPOR NE DİYOR?
'Boynuna yakın yerden'

Genç kızın kızın vücudunda 13'ü başında olmak üzere 29 değişik kesik var. Münevver karnından değil sol köprücük kemiği hizasından 3 öldürücü bıçak darbesi alıyor. Boynunda da 2 bıçak darbesi var. Münevver'in sağ el 3'üncü parmağının eklem kökünde ve sol el 2'inci parmağı ile her iki bileğinin üst kısmında kesikler mevcut. Bunlar da bıçaklanırken bıçağı tutmaya çalıştığını gösteriyor. (Yani karnından değil, boynuna yakın yerden bıçaklanıyor. Ayrıca genç kız bıçağı tutmaya çalışıyor.)

2- BASINA YANSIYAN İFADE
'Evde o gece yalnızdık'

Münevver ile o gece yalnızdık.RAPOR NE DİYOR?
'Birileri kızı tutmuş'

Rapora göre, Münevver'in karnının ön yüzünde, göbek deliğinin altından geçip aşağı doğru yatay seyreden yer yer cilt cilt altı yağ dokusunu içeren parşömenleşmiş en küçüğü 20 cm, en büyüğü ise 25 cm uzunluğunda 4 hat halinde kesik vasıfta yara var. İÜ Cerrahpaşa Adli Tıp Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürsel Çetin'in söz konusu yaralarla ilgili yorumu şuydu: "Bunun yapılabilmesi için genç kızın ya ellerinin bağlanması veya birileri tarafından ellerinin tutulması gerekir. Çünkü, yere sırt üstü yatan birini karnından düz bir şekilde kesmek çok zordur. Bu da genç kıza işkence yapıldığını gösteriyor." Raporda ayrıca kızın tırnak arasında aynı DNA yapısından kişilere ait bulgulara ulaşıldığı da yazıyordu.

3- BASINA YANSIYAN İFADE
'Bavula sığmadı'
Ölmüştü, bavula sığmadı başını kestim.

RAPOR NE DİYOR?
'Başı, yaşarken kesilmiş'
Yine Prof. Dr. Gürsel Çetin'in Adli Tıp raporundaki yorumu şöyleydi: "Boyunda kesi bölgesinden alınan örnek sonucunda, yağ ve kas dokusunda taze kanama tespit edilmesinden, genç kızın 'boğazının canlıyken kesildiğini' anlıyoruz. Bu da cinayetin vahşice hisle işlendiğini gösteriyor. Münevver henüz yaşarken başını vücudundan ayırmışlar. Genelde cesedi küçültmek için parçalama yapılır. Burada işkence için yapılmış."

UZMAN: BİRDEN ÇOK KİŞİ

Ankara Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamit Hancı da raporu yorumlarken işaretlerin "işkenceyi" gösterdiğini belirterek şu değerlendirmeyi yapmıştı: "Başına künt bir aletle vurulmuş. Morluk ancak kişi yaşarken oluşur. Kesik izleri ise kendini savunduğunun kanıtı. Bu cinayeti birden fazla kişi işledi ve birden fazla kesici alet kullanıldı."

LİNÇ EDİLMEK İSTENDİ - VİDEO

GARİPOĞLU'NUN İLK GÖRÜNTÜLERİ - VİDEO

ÇOCUK ŞUBEDEN ÇIKARILIŞI


AVUKATI BÖYLE KONUŞTU - VİDEO

MÜNEVVER'İN BABASI: 3 GÜN ÖNCEDEN BİLİYORDUM - VİDEO