İzmir'i kurtaran adam

İzmir-Manisa Karayolu üzerinde 15 ton ambar yüklü kamyonun yokuş aşağı inerken frenlerinin patlaması paniğe neden oldu.

  1. Haberler
  2. Gündem
Cumartesi 19.09.2009 15:37 ABONE OL
Gürsel Duran (48), meslektaşı Osman Gürkan (38) ile birlikte İstanbul'da yüklediği 15 ton ambar yüklü 45 TL 552 plakalı kamyonuyla İzmir'e doğru yola çıktı. Duran'ın kullandığı kamyonun freni, İzmir Manisa karayolu Sabuncubeli mevkiinde yokuş aşağı inerken patladı.

Şaşkına dönen Duran, tüm müdahalesine rağmen kamyonu durduramadı. Duran'ın arkadaşı Gürkan da hemen telefonuna sarılıp polisi arayarak durumu bildirdi. İhbar üzerine harekete geçen polisler daha önce benzer birçok ölümlü kazanın yaşandığı Ambarlar ve Topçu Tugayı kavşaklarında önlem aldı, araçların durmasına izin vermedi.

ÖLÜMÜ HİSSETTİK

Frenleri patladığı için hızlı bir şekilde ilerleyen kamyonun önü eskortluk yapan bir trafik ekibi tarafından siren çalınarak açıldı. Yaklaşık beş kilometre bu şekilde ilerleyen kamyon Gürsel Duran'ın becerisiyle Özkanlar köprü yakınlarında herhangi bir yere zarar vermeden güçlükle durdu. Yaşadıkları korku gözlerinden okunan Duran ve Gürkan, çevreden yetişenlerin verdiği suyu içerek kendilerine gelebildi. Kamyonu tecrübesiyle durdurduğunu dile getiren Duran, şöyle konuştu: "Ölümü hissettik, çok korktuk.

Bir ara hız ibresi ters döndü. Hızımızı hesaplayamadık. Ancak verilmiş sadakamız varmış, kimseye zarar vermeden kamyonu durdurduk."

Osman Gürkan ise hemen önlem alınsın diye polise haber verdiğini belirterek "Bir ara kelime-i şehadet bile getirdim. Ancak, Allah yüzümüze güldü. Kimseye bir şey olmadığı için mutluyuz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU