Sınırda vizesiz bayramlaşma dönemi

Pazartesi 21.09.2009 17:05
Güncelleme: Pazartesi 21.09.2009 17:09
ABONE OL
Suriye ve Türk vatandaşları sınırda vize uygulamasının kaldırılmasını büyük sevinçle kutladı.

Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan geçen Suriye ve Türk vatandaşları sınırda vize uygulamasının kaldırılmasını büyük sevinçle kutladı.

Türkiye'deki yakınlarıyla bayramlaşmak için erken saatlerde sınıra gelen çok sayıda Suriye vatandaşı kontrollerin ardından Türkiye'ye giriş yaptı. Türkiye'deki yakınlarıyla bayramlaşmak için erken saatlerde sınıra gelen çok sayıda Suriye vatandaşı kontrollerin ardından Türkiye'ye giriş yaptı. Suriyeliler, Kilis Valiliği'nin tahsis ettiği minibüslerle şehir merkezine taşındı. Suriyeli vatandaşlar bundan sonra vizesiz olarak Türkiye'ye gelecek olmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Suriye'de gelin olan Türk kökenli vatandaşlar vize uygulamasının kalkmasıyla Türkiye'de bulunan akrabalarıyla daha fazla görüşeceklerini dile getirdi. Suriyeliler, her iki ülkenin devlet başkanlarına vize uygulamasının kaldırılması nedeniyle teşekkür etti. AK Parti Gaziantep Milletvekili Halil Mazıcoğlu da Suriye'de bulunan akrabalarını ziyaret için bu ülkeye geçiş yaptı. Mazıcıoğlu, "Suriye'deki akrabalarımı ziyaret için gidiyorum. Vize uygulamasının kaldırılmasıyla insanlar her iki tarafta akrabalarını rahatça ziyaret edecek. Böyle bir uygulamanın yapılmasından iki ülkenin devlet başkanlarını teşekkür ediyoruz." dedi.

Sınırda 'domuz gribi' önlemi

Ramazan Bayramı nedeniyle Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yapan Suriyeli vatandaşlar domuz gribi kontrolünden geçiriliyor. Türkiye'deki akrabalarını ziyaret için gelen Suriye uyruklu aileler sağlık görevlisi tarafından ateş ölçümü cihazıyla tek tek kontrol ediliyor. Kilis 112 Acil Servis ekipleri, sabahın erken saatlerinden itibaren yaptıkları kontrollerde olumsuz bir vakaya rastlamadıklarını kaydettiler. Sağlık ekipleri, komşu ülkeden Türkiye'ye her giren bireyin ateşini, özel cihazla kontrol ediyor. Ekipler bayram süresince kontrollere devam edecek. Cihan