Türkiye'ye dönebilirsem 14 yaşında hissedeceğim

Mahmur Kampı'nda dualar dönüş için. Tek kelime Türkçe bilmeyen 75 yaşındaki Miran Teyze: Taşını, ağacını, her şeyini özledim Türkiye'nin. Dönebilirsem, kendimi 14 yaşında hissedeceğim

Pazartesi 21.09.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 21.09.2009
ABONE OL
Ramazan ayı Mahmur'daki Mülteci Kampı'nda da etkisini göstermiş. İki caminin bulunduğu Mahmur Kampında bir kısım oruç tutarken, diğerleri 'Bize uğramaz' diyor. İftar vakti taş ocaklarda kadınlar ekmek pişiriyor. Biz de onların sıcak ekmeğinden yiyoruz. Ramazan boyunca sokakta sigara içmek, yemek yemek yasak. Karar 60 kişilik kamp meclisinden çıkmış. Tıpkı toplu mekânlarda sigara içilmesinin yasak olduğu gibi... Bu karar da 1 yıl önce alınmış. Ramazan'da oruç tutan isimlerden biri de 75 yaşındaki Miran teyze. Onun evi kampın en iyi evlerinden biri. Tek kelime Türkçe bilmiyor. Kapıda Türkiye'den geldiğimizi duyunca bizi sarılarak karşılıyor. Miran Teyze, 'Türkiye'ye dönmek ister misin' sorusuna ellerini açarak büyük bir heyecanla, gözleri dolu dolu yanıt veriyor: "Yarabbim inşallah. Gönülden istiyorum. Toprağımı, dilimi, taşını, ağacını her şeyini özledim Türkiye'nin. Eğer özgürce serbestçe konuşabileceksek dönelim. Türkiye'de ben kendimi 14 yaşında hissedeceğim. Gerçekten dönüş vakti geldi mi?" Miran teyzeye şimdilik yanıt veremiyorum. Miran Teyze, Başbakan Tayyip Erdoğan'ı da, MHP lideri Devlet Bahçeli'yi de biliyor ve mesajını açıkça söylüyor: "Operasyonu durduracak insan en iyi insandır. Erdoğan isterse yapar, bunu durdurabilir."

ARAÇ GİRİŞ-ÇIKIŞI YOĞUN

Kampın girişinde tüm araçların durmasını sağlayacak demirden bir güvenlik borusu var. Ama bu boru hep açık. Kampa giren ve çıkan araçlar, merkezi yönetime bağlı Irak polisi tarafından durduruluyor. Kampın Bölgesel Yönetim tarafından atanan yöneticisi Ahmet Dizayee, "Tüm araçları tek tek arıyoruz. İçeri girenlerin kimlikleri alınıyor. Zaten 6 yıldır kamptakileri tanıyoruz" diyor. Gördüklerimiz ise onu doğrulamıyor. Kamp sakinlerine ait 300 araç ve yeni halı sahanın yapılması için kum taşıyan kamyonlar kampa sürekli giriş-çıkış yapıyor.

İZİN BELGESİ 1 AY SÜRELİ
Açık kapıdaki 'güvenlik' sorununa karşın, Irak'taki mültecilerin istediği yere gitme imkanı yok. Uluslararası hukuka göre seyahat serbestliğine sahip olan mülteciler, kamptan çıkmak için yasal izni Dizayee'nin ofisinden alıyor. Erbil, Dohuk ve Süleymani'ye gidenlere, burada çalışanlara kamp tarafından kimlikli ve en fazla 1 ay süreli izin belgesi veriliyor. Dizayee'nin ofisi bayramda kamp dışına çıkmak isteyenlerle dolu... Bu izin belgesi Mahmur'un girişinde sorulmasa da Irak'ta 5 kilometreye yayılmış olan güvenlik noktalarında sürekli gösteriliyor. Nitekim bizim aracımız ve kimlik belgelerimiz de kamp girişinde değil ama yol boyunca aranıyor.