Bu Türklerden çektiğimiz nedir?

  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 22.09.2009 ABONE OL
Bu arada kimlerle irtibat halindesin?
Kaptan pilotun eşi aradı, kızı aradı ve bana "Eğer rehine vuracaksan babamdan uzak dur, doyamadım" diyordu. Asıl önemlisi Başbakan aradı.

Uçağın ve rehinelerin durumunu merak ettiler herhalde...
Başbakan Erdoğan, uçağı kaçırdığımda AB'den dönüyordu. Mesajda, "ATA001 irtibat kurdu" denildi.

Kaptan, Erdoğan'a ne dedi?
Kaptan, "Evet Sayın Başbakanım, isminin Hakan Ekinci olduğunu Arnavutluk'tan aldığı belgelerden biliyoruz. Kimseye zarar gelmedi, en iyi şekilde iniş yaptık, tekerlekler bile zarar görmedi" gibi şeyler söylüyor. Bu noktada telefon kapandı. Başbakan da "Ver bakalım bu genci" dedi. Kulaklığı taktım 30-40 saniye ses gelmedi. Başbakan "Konuşacak mısınız?" dedi. Ben de "Ben Hakan Ekinci, uçağı ben kaçırdım" dedim. Başbakan "Nerelisin?" dedi. "İzmirliyim" deyince, "Oradan Efeler çıkar" dedi. Ancak ben uçağı kaçırma amacımı, asker kaçağı olduğumu, Papa'ya mesajımı ve Türkiye'yi şikâyet etmek istediğimi söyledim.

Bir de uçaktan indiğinde sürekli gülüyordun neden?
Uçaktan inmek benim için duygusal bir andı. Görevlilerle kucaklaştık. Tek tek vedalaştık. Yolculara, "Hepinizden özür diliyorum" dedim, önce Türkler, sonra Arnavutlar alkışladı. Herkes fotoğraf çektirmeye başladı. Benim havaalanına indiğimde gülmem bundandır, inanılır gibi değildi, sanki Holywood filmindeyim, bir de İtalyan polisleri çok nazikti, sinirlerim bozuldu. Parmak izlerini alırken birinin elinde sabun ötekinde havlu bekliyorlardı. Gülmemek elde değildi.

Alanda İtalyan içişleri bakanı ile karşılaştığın doğru mu?
Tercüman aracılığı ile konuştu,Giuliano Amato, "Nedir bu sizden çektiğimiz, her Papa'ya bir Türk var, her Türk'e de bir Papa var ama sizde Türkler, biz de Papa bitmez"dedi.

BUGÜN NELER OLDU