'Halkımız siyaset ve terör ağalarından kurtarılmalı'

Bayramda Sınırtepe Karakolu'nu ziyaret eden Genelkurmay Başkanı Başbuğ "Kanla bir yere varılmaz. Tek çıkar yol terör örgütünün silah bırakması" dedi

Salı 22.09.2009
Son Güncelleme: Salı 22.09.2009
ABONE OL
Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ, bayramın ikinci günü Mardin'in Nusaybin ilçesi yakınlarındaki Suriye sınırında konuşlu Sınırtepe Karakolu'ndaydı. Karakoldaki bayramlaşmaya Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Işık Koşaner, Jandarma Genel Komutanı Org. Atilla Işık, 2. Ordu Komutanı Org. Necdet Özel ve 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Salih Zeki Çolak katıldı. Gazetecilere nereye gidecekleri son ana kadar söylenmedi. Uçakta Mardin'e inileceği bilgisi verildi. Org. Başbuğ, Mardin'in ulaşım olanaklarındaki kolaylıklar için seçildiğini belirtti ve "Özel anlam yüklemeyin" dedi. Org. Başbuğ, terörle mücadele ve demokratik açılım süreci ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Başbuğ'un, Sınırtepe'den gündeme dair mesajları şöyleydi:

BÖLÜNME KORKUSUNA TEMİNAT: Yaşanmakta olan gelişmelerden tedirgin olan vatandaşlarımız var. Tedirginlik duymasınlar. TSK, milletten aldığı güç ve azimle görevinin başındadır. Bu ordu hiçbir grubun, bilmem neyin ordusu değildir. Milletin ordusudur. Bunu bozdurmayız.

SİYASET-TERÖR AĞALARI: Nerede olursa olsun herhangi bir vatandaşımızın kendisini ezik hissetmesi bizim de sorunumuzdur. Bu bölge vatandaşları ağalardan çekti. Zamanın ağalarından çeken insanlar maalesef şimdi siyaset ağalarından, terör ağalarından muzdarip. Asıl sorun halkımızın siyaset ve terör ağalarından kurtarılması.

KİNYAS KARTAL REFERANSI: Rahmetli Kinyas Kartal, Van milletvekili idi. Sözlerini önemli buldum; "Ayrılık tohumu giren tarladan nifak ve nefret çıkar. Evvela bu milletin evlatları kader ortağı olduğunu öğrenmelidir. Birbirimizi yeteri kadar seversek başka sevgiye muhtaç olmayız." Bu sözlere yüzde 100 katılıyoruz. Bayramın mesajı bu olmalı.

SİLAH BIRAKIN: Silahla kanla bir yere varılamaz. Tek yol silah bırakmaktan geçiyor. Devlet, ülkede meşru silahlı güç kullanmaya sahip tek otoritedir. Bölgede teröristler bulunduğu sürece iç güvenlik görevinin yerine getirilmesi devletin vazifesidir.

MEZOPOTAMYA VURGUSU: Bu ülke tüm vatandaşları ile büyük ülke. Mardin Ovası'nı gördükten sonra, neyi paylaşamıyoruz? Bu şartlarda yılda iki ürün alınıyor. 2012'de GAP sulama projeleriyle su buraya da gelecek. Düşünün buradaki gelişimi. Daha doğuda Harran Ovası var. Burası tarihi Mezopotamya'nın kuzeyi. Dünyanın en güzel, en verimli yeri. Sadece Türkiye'yi değil, bölgeyi de besler.

ÖNCELİKLİ İKİ SORUN: Bölge insanının öncelikli iki temel ihtiyacı nedir? 1- İşsizlik, geçim sıkıntısı. 2- Eğitim sistemi. İkisi de Türkiye'nin genel sorunu ama bu bölgedeki eksiklik daha fazla.

TÜRKÇE ORTAK DİL: Gözden kaçan nokta Türkçe. Anayasa'nın 3. maddesine göre Türkçe resmi dildir. Türkçe ortak iletişim dili, ekonomik dil. Refaha giden yol önce Türkçe'den geçiyor.

HER MAKAM AÇIK: Cumhuriyet'in kuruluşundan bu yana Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ezici çoğunluğu birlikte yaşama kararı vermiştir. Birlikte yaşamaya karar verenler için her yer, her makam, herkesindir.

KAN AKITANLAR: Akan kanın durmasını herkes, en başta TSK ister. Bundan emin olunsun. Akan kan dursun. Bu kanı kim, niçin akıtıyor? Bu sorunun cevabının verilmesi lazım. Terör örgütü kan, gözyaşı, nefret ister; toplumda farklı kimlikler yaratmak, kamplaşmalara yol açmak ister.

ÖRGÜTE TEPKİ: Bazıları diyor ki, şu tarihe kadar insanları öldürmeyeceğiz, şu tarihten sonra masum insanları, asker ve polisi öldüreceğiz... Bu nasıl açıklama? Bu insanlık dışı düşüncelere nasıl ılımlı bakılır? Bu çeşit düşünce nasıl desteklenir? Ülkeyi ve milletin bütünlüğünü korumanın bir bedeli vardır. Bedelsiz hiçbir şey olmaz.

TERÖRİST ANALARININ ACISI: Örgüt, kandırdığı 40 bine yakın insanımızın ölümüne neden olmuştur. TSK her zaman ve her şeye rağmen bölücü terör örgütü ile mücadeleyi insan odaklı yürütmektedir. Kandırılan teröristlerin çoğunluğu 26 yaşına varmadan hayatını kaybediyor. Terör örgütüne karşı çıkmalarına rağmen evlatlarını kaptıran ana ve babaların acılarını da anlamak zorundayız.

MUHTAR BÖYLE YAPARSA...
Başbuğ, karakoldaki askerlerle birlikte öğle yemeği yedi. Org. Başbuğ, İzmir köfte ve nohutlu pilavdan oluşan yemeği yapan askere kol saati armağan etti. Karakolun ardından Sınırtepe Köyü'ne geçen Başbuğ, burada vatandaşlarla bayramlaştı. Başbuğ, köy muhtarının 16 çocuğu olduğunu öğrenince, "Muhtar böyle yaparsa cemaat niye yapmasın'' diye espri yaptı. Vatandaşların sorunlarını dinleyen Başbuğ, özürlü bir vatandaşa akülü araba, kendisini çok şaşırtan "Yardım edin çocuğum olmuyor" diyen bir başka vatandaşa ise tedavi sözü verdi. Başbuğ öğrencilere de hediyeler dağıttı.