İrlanda'daki müzeyi gördü, "Diyarbakır'da da olur" dedi

Kuzey İrlanda'da müzeye dönüştürülen cezaevini gezen Zafer Üskül, "Diyarbakır neden olmasın" dedi

Salı 22.09.2009
Son Güncelleme: Salı 22.09.2009
ABONE OL
Diyarbakır Cezaevi'nin müze olup olmaması tartışmaları sürerken, Meclis İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Zafer Üskül, Kuzey İrlanda'da sahne olduğu idamlarla bir döneme damgasını vuran ve 1996'da müzeye dönüştürülen ünlü cezaevi Crumlın Road Gaol'u gezdi. Belfast'taki müzeyi dikkatle inceleyen Üskül, "Bu cezaevi müze olmuş. Diyarbakır Cezaevi'de müze olabilir. Neden olmasın" dedi. Dünyanın her yerinden ziyaretçisi olan eski cezaevi yeni müzeyi adım adım gezen Üskül'ün, SABAH'a aktardığı izlenimleri şöyle:

ÖZELLİKLE GİTTİM: Belfast'ta gittiğim ilk yer cezaevi müzesi oldu. Buradaki tartışmalar üzerine özellikle gitmek istedim. Diyarbakır Cezaevi'ni görmedim. Ama burayı gördükten sonra 'Diyarbakır Cezaevi neden müze olmasın ki' diye düşünüyorum.

İŞKENCE ALETLERİ: Gezerken 'İşkence aletleri nerede?' diye de sordum. İdam sehpaları, işkence sırasında kullanılan düğümlenmiş iplerin bağlandığı sopalar sergileniyor.

İDAM EDİLENLER: Bugüne kadar burada idam edilen 11 kişinin ismi yazılmış. 1918 Noeli sırasındaki isyanda çekilmiş fotoğrafların olduğu bir oda var. 3-4 kişilik hücreleri gezdik. Mahkûmları Adalet Bakanlığı'na götürmek için bir tünel yapılmış. Üskül, dün ayrıca Türkiye'nin Brüksel Büyükelçiliği'ndeki resepsiyonda, Jamioulx Cezaevi'nde yatan Mikail Tekin'in 8 Ağustos'ta öldürülmesiyle ilgili etkin bir soruşturma ve ikna edilmeyi beklediklerini söyledi.

https://www.sabah.com.tr