Papa şampuan isteğimi bile karşılamadı

Hıristiyan olan Hakan Ekinci, Papa'ya mesajını ulaştırmak için THY uçağını kaçırdı. İtalya'da teslim olan Ekinci, "Din değiştirip riske girdim. Papa'dan bir şampuan istedim onu bile göndermedi" diyor

  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 23.09.2009 ABONE OL
Başta sorulması gerekeni şimdi soruyorum. Neden uçak kaçırdın? Askeri ceza kanunu gereğince "dini seçimimden ötürü" cezalandırılınca bu yolu seçtim. Başka çarem kalmamıştı, başıma gelenleri bütün dünya duysun istedim. Türk Askeri Ceza Kanunu'nun 45. maddesi hiçbir ülkede yok. Din ve vicdana göre yapılmış bir hareket cezadan muaf tutulmuyor. Bu cezanın da ucu açık, yani din ve vicdan gereği askerlik yapmayı reddedersen burada askeri hakimin takdirine bağlı olarak ceza alıyorsun, 25 yıl ceza almış biri de var. Ben Türkiye'de döndüğümde deseler ki 'asker kaçağı olarak 5 yıl ceza yatacaksın' bunu kabul ederim ama bu işin ucu açık... Hakim beni 25 yıla da mahkûm edebilir, üstelik temyiz yönünü kapadı mı itiraz hakkım da yok. AİHM'e bile başvuramam.
Sen askeri lisede okumuş bir adamsın, madem askerlik yapmak istemiyordun niye seçtin? İzmir'de Maltepe Askeri Lisesi'nde okudum. Benim tercihim değildi. Ailem zorladı. 50 kez kaçtım. Her seferinde iade edildim. Kaçışlarım 7 günden fazla olmadığı için atılmadım. Ben çocuk doktoru, olmak isterdim.
Çok büyük ve Türkiye'de tanınmış bir ailenin oğlu olduğun doğru mu? Evet. Ekinciler çok büyük bir aile ve Ekinciler Holding'in sahibi. Dedem İdris Ekinci, 4 kadınla evlenmiş, 19 erkek ve 3 kız çocuğu olmuş. Babam Ali, Ekinciler Holding'in kurucusu. Demir-çelik, gemicilik, liman, menkul değerler, enerji, tarım, inşaat alanlarında faaliyet gösteriyorlar. Baba tarafım Adana'lı, aile Van'a uzanır.
Bir amcanın eski bakan olduğu doğru mu? Evet... Eski Orman Bakanı Hasan Ekinci'nin yeğeniyim. Demirel'in Adalet Partisi'nde ve Çiller'in Doğru Yol'unda bakanlık yaptı. Anne tarafım Makedonyalı... Hıristiyanlıktan Müslümanlığa geçmiş.
Hıristiyanlığı seçmende annenin kökenlerinin etkisi olduğunu söylüyorsun. Evet, aslında kendimi din değiştirmiş hissetmiyorum, orijinime döndüm. Bunu kalben hissettim.
Askerden kaçmak için dini bahane ettiğin şeklinde bir kanı var. Nasıl yaklaştın Katolik olmaya? Yugoslav kökenli bir arkadaşım 1996'da bir İncil getirdi. Okumaya başladım. Onunla birlikte sürekli kiliseye gidiyorduk. Pazar günleri ayin dışında kilisenin rahibinin evine gidiyorduk ve bize Hıristiyanlığı anlatıyordu.
Bu ne kadar sürdü? İki sene. Bu süre sonunda Karşıyaka St. Helen Katolik Kilisesi'nde vaftiz edildim. Yirmibir yaşındaydım.
Ailenin haberi var mıydı? Babam "Allah belanı versin" dedi, annem ise "Herkes kendi inancını seçmekte serbest" dedi. Aile içinde büyük bir kargaşa çıktı. Aman çevre duymasın, kimseye söyleme demeye başladılar.
Din nedeniyle ayrımcılığa uğradığını iddia ediyorsun... Devlet tarafından ayrımcılığa uğratıldım. Benim Türk halkı ile Müslümanlarla bir problemim yok. Benim tek problemim askeri kimlik altında olduğum için, Türk Askeri Ceza Kanunu'nun 45. maddesi. Bu madde, din ve vicdani nedenlerle askeri hizmetin reddini öngörmüyor.
Askeri hastaneden 2005'te hava değişimi aldın? Sebebi neydi? Sonra da Arnavutluğa kaçtın. Basit, kilo fazlalığı nedeniyle 6 ay hava değişimi verdiler, Karşıyaka Emniyet'inden sivil gibi pasoportumu aldım. İstanbul'dan Arnavutluk'a oradan, Bulgaristan'a, Romanya'ya gittim. Romanya'da evlilik dışı bir çocuğum da oldu. Arnavutluk'ta hava izninin bitmesine 1 ay kala Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne başvuruda bulundum. Dini nedenlerle vicdani retçilik yolu olmadığı için Türkiye'de beni ağır cezaların beklediğini gerekçe göstererek siyasi mülteci olmak istedim.
Bu talebin kabul edilmedi mi? Bütün kimlik bilgileri ve vaftiz belgemi bunlara verdim ama sonra "Yok almadık" dediler.
Arnavutluk Türkiye Büyükelçiliği'nden aldığın bir seyahat belgesi var. Evet, Türkiye'de hava alma iznim bitip asker kaçağı olarak aranmamdan sonra Arnavutluğu bırakmam gerekti. Arnavutluk hükümeti, "Ülkeden çık" dedi. Büyükelçilikten seyahat belgesi istedim, bir tek Türkiye'ye doğru verebileceklerini söylediler, ben otobüsle gitmek istedim, dalga geçtiler ve bir tek uçak için verebileceklerini söylediler, o an bende çanlar çalmaya başladı... Uçak, uçak, uçak.
Gerisini biliyoruz, İtalya'da aradığını buldun mu? Papa'ya Müslüman ordusunda çalışmak istemediğim içerikli mesaj verdikten sonra, havaalanında karşılayacağını sanıyordum. F16 Türk pilotu haklıymış, "Papa Alman, havalanına gelirse senden özür diler, bu mesleği bırakırım" demişti.
Dini çevrelerle ilişkilerin nasıl oldu? Hıristiyanlığımı anlamak için dualara kadar sordular. Hapishanede de her gün domuz getirdiler, mahkûmlar 'hayatımızda bu kadar et yemedik' dedi. Sınadılar beni.
Sonra ne oldu? Hapishanede ihtiyaçlarım vardı, bir şampuana, traş olmak için bir jilete... Papa'ya yazdım biliyor musun?
Nasıl yani Papa'dan şampuan mı istedin? Evet, ben Hıristiyan olup, riske girip uçak kaçırmışım, hiç ilgilenmediler, ihtiyaçlarım için mektup yazdım, Papa'dan şampuan istedim, bir şampuan bile göndermedi.
Kilise ile başka temasların oldu mu? Tabii, Brindisi Piskoposu Monsignor Talucci'ye yazdım, o da bana iki kez yazdı. Mektupta beni kutsadığını, dua ettiğini yazdı, ancak ihtiyaçlarım için hapishane rahibine başvurmamı söyledi. Hapishane rahibi de benimle fazla ilgilenmedi. Çekiniyorlardı.
Neden? Anladığım kadarı ile Vatikan, Türkiye ile ilişkilerini bozmak istemiyor. Ben Papa'nın Regensburg konuşmasından sonra uçak kaçırdım, ondan sonra da Papa Benedict, ilişkileri düzeltmek için Türkiye'ye gitti. Sonra da Hakan Ekinci kimsenin umrunda olmadı.
Hapishanede seni ziyaret ettiler mi? Sadece Brindisi ve Ostuni Piskoposu Rocco Talucci Lecce, ziyaret etti.
Kiliseden bir tek şampuan istemedin herhalde? Vaftiz belgemi istedim. Karşıyaka St. Helen Katolik Kilisesi'ne benimle beraber seminerlere katılan ve Don Gino tarafından vaftiz edilen bir arkadaşımı yolladım. Arkadaşıma burada "Don Gino diye biri yok" demişler... Arkadaşım "Benim vaftiz belgemde de onun adı var" deyince de "Defol git" diye kovmuşlar. Korkuyorlar. Vatikan benden çok rahatsız. Türkiye askerlik cezamı affetse hemen dönerim.

BUGÜN NELER OLDU