'Arka bahçe'den bir günde beş gözaltı çıktı

Cem Garipoğlu'nu kaçıranların ve saklayanların izini süren polis baba Mehmet Nida Garipoğlu'nun şoförü ve eşi ile Garipoğlu şirketinin satınalma müdürü dahil 5 kişiyi dün gözaltına aldı

Çarşamba 24.09.2009
Güncelleme: Perşembe 24.09.2009
ABONE OL
İstanbul polisi, Münevver Karabulut'un katil zanlısı Cem Garipoğlu'nun kaçmasına ve saklamasına yardımcı olanları belirlemek için çalışmalarını ara vermeden sürdürüyor. Son olarak dün, aralarında Garipoğlu şirketi satınalma müdürü, Nida Garipoğlu'nun şoförü ile eşinin de bulunduğu 5 kişi gözaltına aldı. Polis bu isimlerden önemli bilgiler almayı umuyor.

BABAYA EN YAKIN KİŞİ...

Kurbanın babası Süreyya Karabulut'un ifade ettiği "cinayetin arka bahçesi"ni aydınlatmak için çalışmalarına devam eden İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği'ne bağlı dedektifler ilk etapta Cem Garipoğlu'nun babası Mehmet Nida Garipoğlu'nun cinayet günü görüştüğü şoförü Ahmet Batur, eşi Kamuran Batur ile şirket çalışanları Hakan Çiçek ve Habib Kurt'u İstanbul'daki evlerinde gözaltına aldı. Şirketin Satın Alma Grup Müdürü Mehmet Karakayalı ise Adana'da gözaltına alınıp İstanbul'a getirildi. Dedektifler zanlılar için ek gözaltı süresi alınabileceğini kaydetti.
LİNÇ EDİLMEK İSTENDİ - VİDEO

GARİPOĞLU'NUN İLK GÖRÜNTÜLERİ - VİDEO

ÇOCUK ŞUBEDEN ÇIKARILIŞI


AVUKATI BÖYLE KONUŞTU - VİDEO

MÜNEVVER'İN BABASI: 3 GÜN ÖNCEDEN BİLİYORDUM - VİDEO


ŞOFÖR VE EŞİNİN ROLÜ
Baba Garipoğlu'nun özel şoförü olan ve aynı zamanda "kara kutusu" olarak anılan Ahmet Batur'un, Cem Garipoğlu'nun kaçışında kilit isim olduğu ileri sürülüyor. Polis cinayet gecesi baba Garipoğlu ile telefon görüşmesi yaptığı tespit edilen Batur'un, bu görüşmenin ardından nereye gittiğini ve neler yaptığını araştırıyor. Polise göre Batur'un eşi Kamuran Batur da cinayet gecesinin kilit isimlerinden... Karı-kocanın Cem Garipoğlu'nun kaçışında önemli rol oynadığı tahmin ediliyor. Cinayet masası dedektiflerinin üzerinde durduğu bir diğer isim de satın alma müdürü Mehmet Karakayalı. Daha önce de ifadesine başvurulan Karakayalı'nın kaçış organizasyonunun hangi aşamasında devreye girdiği araştırılıyor. Polis, sorguladığı zanlılardan, önlerine konan somut delilleri ve cinayet akşamı ile sonrası nerede olduklarını açıklamalarını istiyor.

OTOMOBİL BELİRLENDİ

Dedektiflerin araştırdığı bir diğer konu ise Cem Garipoğlu'nun nerede saklandığı ile avukatı Aytekin Kaya'ya nerede ve nasıl teslim edildiği... Dedektifler bu amaçla Bakırköy İncirli-Ömür mevkisindeki tüm MOBESE ve güvenlik kamerası kayıtlarını incelemeye aldı. Cem Garipoğlu'nu avukatın yanına getiren otomobilin plakasının alındığı, ancak içindeki kişilerin net olarak görülmediği belirtildi.

'AHMET' İÇİN BASKIN

Otomobilin İncirli'ye hangi güzergâhtan geldiğini araştıran dedektifler, Çatalca'dan TEM Mahmutbey gişelerine, E-5 karayolundan da Büyükçekme'ye kadar olan bütün kamera kayıtlarını detaylı olarak incelemeye aldı. Bu arada emekli Bordo Bereli olduğu ve Cem'in saklanmasına yardım ettiği ileri sürülen "Ahmet" isimli kişiyi arama çalışmaları da sürüyor. Dün bu kişinin Basmane semtindeki bir otelde kaldığı ihbarı gelmesi üzerine İzmir polisi söz konusu otele baskın yaptı. Kayıtlarda otelde "Ahmet'' adında birinin kalmadığı belirlenirken, "sahte kimlik'' kullanılmış olabileceği ihtimaline karşı tüm müşteri kayıtları incelendi. Otelde kalan 2 kadının da bilgisine başvuruldu. Ahmet isimli şahsın uzun zaman önce teknik takibe alındığı, önümüzdeki günlerde gözaltına alınabileceği de gelen bilgiler arasında.