Münevver cinayetinde yeni itiraflar

Perşembe 24.09.2009 12:03
Güncelleme: Perşembe 24.09.2009 19:34
ABONE OL
Münevver Karabulut'un katil zanlısı Cem Garipoğlu'nun firarda olduğu dönemde yardım ve yataklık yapan kişilere yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 5 kişiden 2'sinin, Cem Garipoğlu'na yardımcı olduklarını itiraf ettikleri öne sürüldü.

Cinayet zanlısı Cem Garipoğlu'na firarında yardımcı oldukları iddiasıyla gözaltına alınan ve İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliğinde tutulan A.B, M.K, K.B, H.Ç. ve H.K'nın işlemleri sürüyor.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığına yarın sevk edilmeleri beklenen şüphelilerden Cem Garipoğlu'nun babası Nida Garipoğlu'nun şoförü A.B. ile aile şirketinde satın alma müdürü olan M.K'nın, olay gecesi Nida Garipoğlu'nun telefonla araması üzerine eve gidip Cem Garipoğlu'nu aldıklarını, yaklaşık bir saat arabayla dolaştırdıktan sonra da babasına teslim ettiklerini söyledikleri öğrenildi.

İLK GECE BEYLİKDÜZÜ'NDE KALMIŞ

Münevver Karabalut'un katil zanlısı Cem Garipoğlu'nun cinayetin ardından saklandığı ilk adresi polisin bulduğu bildirildi. Evin Beylikdüzü'nde olduğu öğrenildi.

Cem Garipoğlu'nun cinayetten sonraki ilk gece Beylikdüzü'nde, Garipoğlu şirketine ait bir lojmanda kaldığı tespit edildi.

YENİ GÖZALTILAR OLABİLİR

Bu aradan İstanbul Valisi Muammer Güler, Münevver Karabulut cinayetine ilişkin, ''Bu gözaltılardan sonra eğer gerekiyorsa yeni gözaltılar da olabilir ama öncelikle cinayetin soruşturması yürütülüyor'' dedi.
İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mucip Kına ve BJK Koleji öğrencileri, yeni eğitim ve öğretim yılının açılışı nedeniyle Vali Güler'i makamında ziyaret etti.

Güler, ziyaret sırasında bir basın mensubunun ''Münevver Karabulut cinayetindeki son gelişmelere'' ilişkin sorusu üzerine şöyle konuştu:

''Çocuklarımız iyi yetişirlerse iyi eğitim alırlarsa onların sağlıklı eğitim alması, çocuklarımızın, gençlerimizin korunması yeni o tür olayları önleyecektir ama tabii ki şu anda olayın adli süreci devam ediyor.

Yetkili Cumhuriyet savcısı, eldeki delilleri değerlendiriyor emniyet mensuplarıyla beraber... Biliyorsunuz yeni gözaltılar oldu. Bu gözaltılardan sonra eğer gerekiyorsa yeni gözaltılar da olabilir ama öncelikle tabii cinayetin soruşturması yürütülüyor. Bu arada, yardım ve yataklıkla ilgili varsa suçlular onlarla ilgili araştırma yapılıyor. Tabii önümüzdeki günlerde bu gözaltına alınanların ifadesine göre yeni gözaltılar da olabilir, olmayabilir ama bunların hepsini adli aşamada yetkili Cumhuriyet savcılarımız belirleyecekleridir. Tabii ki daha sonra da işin mahkeme safhası başlayacak.''

CEMİL BARAN'DAN YENİ İDDİALAR

Öte yandan Münevver Karabulut cinayetiyle gündeme gelen Gaziantepli Cemil Baran, yeni iddialarda bulundu. Baran, Münevver Karabulut'un kesildiği sırada kameraların kayıtta olduğunu ileri sürdü. Güvenlik kameraların Alarmnet şirketine ait olduğunu belirten Baran, bu şirketin de Fatih Garipoğlu'na ait olduğunu iddia etti.

Gaziantep Demokrasi Meydanı'nda basın açıklaması yapan Baran, Cem Garipoğlu'nun Türkiye'de yakalandığının ispat edilmesi halinde, Taksim Meydanı'nda anıracağını ve kollarını keseceğini söyledi. Dün yakalanan 7 kişiye ek süre alındığını belirten Baran, "Bugün itibariyle Garipoğlu'nun şirketlerinde çalışan herkes gözaltına alınacak. Daha önce 50-60 kişi gözaltına alınacak diyordum. Orada yanıldım, 250-300 kişi gözaltına alınacak. Çürük elmalar da gözaltına alınacak. Adli Tıp, Emniyet ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki çürük elmalar da yakalanacak. İşin sonunda aklınız duracak." diye konuştu.
Yakalanacak Ahmetlerin birincisinin, 1999 yılında Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilmesinde başrol oynayan Ahmet olduğunu söyleyen Baran, ikincisinin Garipoğlu şirketlerinde muhasebecilik yapan Ahmet, üçüncüsünün ise başçavuş Ahmet olduğunu ileri sürdü.

Baran, şöyle konuştu: "Sayın İstanbul Emniyet Müdürüm Hüseyin Çapkın, bugün itibariyle, Münevver Karabulut'un kesilirken görüntüleri elinde olan Alarmnet firmasına baskın düzenleyin. Bu ev, 24 saat IP üzerinden izleniyordu. Bu görüntüleri izleyen ve 5 dakikada silmeye giden Hayyam Garipoğlu'nun oğlu Fatih Garipoğlu'dur. Şirket de ona aittir. O görüntüler ondadır. Sayın Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Okmeydanı Mecidiyeköy Alarmnet firmasına baskın düzenleyin. Daha önce aile yemin ediyordu. Kardeşim sen bilmiyordun, cezaevinden avukatına mektup yazıyorsun 'oğluma bunu teslim, bununla birlikte teslim olsun' diyorsun. Cem Garipoğlu geçen ayın 17'sinde yakalandı. Ben bunu açıkladım. Ve Gayrettepe Karakolu'nda misafir oldum. Bu iş bittiğinde öyle şeyler göreceksiniz ki, çok şaşıracaksınız. Bu buzdağının görünen kısmı."

Cem Garipoğlu'nun, Ermenistan-Rusya sınırında sahte kimlikle yakalandığını savunan Baran, "Bürokrasimiz iyi olmadığı için Cem Garipoglu, Rusya ve Suriye'nin teşvikleri ile teslim edildi. Bunu bana çok ünlü bir kaynak, Ermenistan'dan bir kaynak, emekli ataşe Tufan abi söyledi. Tufan abinin soyisimini bilmiyorum. Tufan abi, senin gibi bilgili, paranın kandıramadığı adamlara Türkiye'nin ihtiyacı vardır. Sen de benim sesimi duyuyorsan, Cemil'e ben bunlara söyledim de. Çıkıp açık oturum yapalım." dedi.
Baran, Gaziantep'te geçen yıl kaybolan Gül Gonca Çelik 'in ailesi ve diğer kayıp yakınlarına da yardım edeceğini sözlerine ekledi.

LİNÇ EDİLMEK İSTENDİ - VİDEO

GARİPOĞLU'NUN İLK GÖRÜNTÜLERİ - VİDEO

ÇOCUK ŞUBEDEN ÇIKARILIŞI

AVUKATI BÖYLE KONUŞTU - VİDEO

MÜNEVVER'İN BABASI: 3 GÜN ÖNCEDEN BİLİYORDUM - VİDEO