Gay polis iddiası

Perşembe 24.09.2009 17:02
Güncelleme: Perşembe 24.09.2009 17:02
ABONE OL
Emniyet Genel Müdürlüğü Hukuk İşleri Müşaviri Osman Karakuş, ''polis alımlarında ve disiplin suçlarında uygulanan mevzuatta herhangi bir değişiklik olmadığını'' bildirdi.

Karakuş, yaptığı yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında ''gay olduğu iddia edilen polis''le ilgili haberlerde kendi isminin kullanılmasına tepki gösterdi.

Osman Karakuş, 2009 Şubat ayında Antalya'da hukuk müşavirliğince düzenlenen ''Disiplin, Dava, Mevzuat ve adli Yardım'' konulu eğitim seminerinin açılışında bir gazeteciyle sohbet ettiğini belirterek, sohbette kullandığı ''bazı ülkelerde ve Almanya'da yaptığımız incelemelerde polisin mesai dışındaki özel hayatına hiç müdahale edilmiyor. Adam gay olabilir ama Türkiye'de böyle bir şey mümkün değil'' şeklindeki ifadelerinin o tarihte olduğu gibi bugünde çok farklı yorumlar katılarak haber yapıldığını kaydetti. Karakuş, açıklamasında şunları kaydetti:

''İfademde de çok net görüldüğü gibi ülkemizdeki durum ile ilgili hiçbir değerlendirmeye yer vermemiş olmama rağmen beyanım değişik yorumlarla genişletilerek 'gay polise ceza yok', 'gayler de polis olabilmeli' şeklinde manşetlerde haber yapılmıştır. Ne kurumumuz ne de şahsım böyle bir düşünceye sahip değiliz. Polis alımlarında ve disiplin suçlarında uygulanan mevzuatta herhangi bir değişiklik yoktur. Bu tür eylemlere verilen disiplin cezalarında önceki yıllara nazaran daha ılımlılık arz ettiğinin iddia edilmesine sebep olabilecek herhangi bir kararımız da yoktur.''