İlk küp uydu uzayda

İTÜ tarafından üretilen Türkiye'nin ilk küp uydusu dün Hindistan'dan uzaya fırlatıldı. Çekeceği ilk fotoğraflar bir hafta içinde yer istasyonuna ulaşacak olan uydu İTÜ'de yürütülen toplam 1 milyon euroluk projenin parçası

  1. Haberler
  2. Gündem
Çarşamba 24.09.2009 ABONE OL
İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uzay Mühendisliği Bölümü tarafından Türkiye'de üretilen ilk küp uydu olan İTÜpSAT1 fırlatıldı. Yörüngeye yerleşen uydu ile ilk haberleşme sağlandı. Uydunun çekeceği ilk fotoğraflar bir hafta içerisinde İTÜ'de kurulan yer istasyonuna ulaştırılacak. Türkiye'nin ilk küp uydusu, dün Türkiye saatiyle 09.21'de fırlatıldı. Hindistan Uzay Araştırmaları Kurumu (ISRO) tarafından PSLV C-14 roketi ile fırlatılan uydu 20 dakika sonra yerden 720 km yüksekteki yörüngesine yerleştirildi. İTÜpSAT1, yörüngesinde saniyede yaklaşık 7.5 km ile yol alan uydu dünyayı yaklaşık 90 dakikada bir dönmeye başladı.

YENİ UYDULAR SIRADA

PSLV roketi, Türkiye uydusuna ek olarak Hindistan tarafından üretilen Oceansat-2 uydusu yanında 4 Alman ve 1 İsviçre uydusunu da yörüngeye yerleştirdi. Projenin yürütücülüğünü üstlenen İTÜ Uzay Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan ile Uçak Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gökhan İnalhan, Hindistan'da bütün aşamaları yakından takip etti. Fırlatmayı İTÜ'deki Uzay Sistemleri Tasarım ve Test Laboratuarı'nda izleyen Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fevzi Ünal, "Türkiye'de bir ilki gerçekleştiriyor olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu başarı daha büyük uyduların üretilmesi için önümüzü açtı. Nano uydu üretimi için çalışmalarımız hız kazanacak. Bir öğrenci projesi olan ilk küp uydunun görüntülerini merakla bekliyoruz" dedi. Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan uydu ile ilgili olarak şu bilgileri verdi: "İTÜpSAT1'in toplam kütlesi 1 kilo. Boyutları 10x10x10 santim. Uydu bir VGA kameraya ek olarak sıcaklık, ivmelenme ve manyetik alan ölçümü yapan duyargalara sahip. Dünyanın kıtasal ölçekte fotoğraflarını, İTÜ'de kurulan yer istasyonuna iletecek. Sıcaklık, ivmelenme ve diğer bilgiler de yer istasyouna düzenli olarak aktarılacak." Hindistan'daki fırlatma maliyeti 60 bin euro olarak gerçekleşen uydunun, İTÜ'de yürütülen 1 milyon euro yatırım bütçeli bir projenin ilk ayağı olduğu belirtildi. İTÜpSAT1 ile elde edilecek deneyim, yeni uydu çalışmaları için ekibin eğitimini sağlayacak.

Güneş paneli için en uygun şekil
PLANLAMASINA 3 yıl önce başlanan İTÜpSAT1, 2009 başında fırlatılmaya hazır hale getirildi. Gerekli tüm testler İTÜ'deki mevcut laboratuvarlarda yapıldı. Sahip oldukları küp şekli, uydulara güneş panellerinin yerleştirilmesi için en elverişli model. İTÜpSAT1, üniversitede öğrenciler tarafından ilk uydu olma özelliğini de taşıyor.

BUGÜN NELER OLDU