"ABD'li korumalar gösteriş meraklısı"

Turgut Özal, Demirel ve Bülent Ecevit'in hayatlarını emanet ettiği 3 eski koruma müdürü, Başbakan'ın ABD gezisinde, Türk ve Amerikalı korumalar arasında yaşanan arbedeyi değerlendirdi

Perşembe 25.09.2009
Güncelleme: Cuma 25.09.2009
ABONE OL
BÖYLE 2 ÜLKE VAR: ABD VE İSRAİL...
Uzun yıllar, 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in koruma müdürlüğünü yapan Şükrü Çukurlu, ABD'li korumaların kendilerini dev aynasında gördüğünü kaydederek şöyle dedi: "Her zaman şımarıktırlar. Kesin ukalalık yapmışlardır. Dünyadaki koruma olayında 2 devlet vardır. Biri ABD, diğeri ise İsrail. Ziyaretçileri teslim alırlar. Amerika gücünden dolayı, İsrail ise terörden dolayı bunu yapar. Bizim korumalarımız o kadar taşkınlık yapmaz. Disiplindirler. Mutlaka ABD'liler bir şey yaptı orada, bizim polisler de müdahale etti. Amerikalıların yaptığının çoğu gösteriştir."

KAZAK POLİSLERLE YUMRUK YUMRUĞA
Şükrü Çukurlu, Kazakistan'da yaşadığı bir ilginç olayı da aktardı: "Kazakistanlı polisler Türk gazetecilere çok kötü davranıyorlardı. Bağımsızlıklarına yeni kavuşmuşlardı. Çok serttiler. Havaalanında milli marşlar çalınırken Türk gazetecileri itiyorlardı. Dayanamadım. 2-3 koruma arkadaşımı da yanıma aldım. Girdik birbirimize... Tüm bu olaylar Cumhurbaşkanı Nazarbayev ve Başbakan Demirel'in önünde cereyan etti. Mimiklerinden, Sayın Demirel'in memnun olduğunu anladım."

'SÜRTÜŞME NEDENİ DİL BİLMEMEK'
Merhum Başbakan Bülent Ecevit'in koruma müdürlüğünü yapan DSP İzmir Milletvekili Recai Birgün başlarına bu tip bir olayın gelmediğini ama her yurtdışı gezisinde buna benzer ufak tefek sorunlar yaşanabildiğini söyledi: "Korunan bir kişi başka bir ülkeye gittiği zaman o ülkenin kurallarına tabidir. O ülkenin güvenlik kuvvetleri, istediği yerde durdurur, istediği yerden geçirir. Biz de zamanında ABD'ye gittik. Bütün sorumluluk onlarda olduğu için, onlar ne dese biz onları yapardık. Ama ABD kendine has bir ülkedir, sıkıntı yaratır."

'ÜSLUP SORUNU DA VAR GİBİ'
Recai Birgün'e göre asıl sorun iletişimden geçiyor: "Dil problemi yaşanıyor. Ekibin yabancı dili yoksa ne oluyor? Karşı tarafın ne söylediğini anlamıyor arkadaşlarımız. Bilmeden karşı geliyor. Böyle bir sıkıntı olmuş olabilir. Şu da bir gerçek ki Amerikalılar bizim ekibe Türkçe bilen birilerini vermek zorunda. Biz Türkiye'ye geldiklerinde sıkıntı olmasın diye öyle yapıyoruz. Sürtüşmeler daha çok dil anlaşmazlığından kaynaklanıyor. Başbakan'ın koruma ekibinde buna benzer olaylar sürekli oluyor. Koruma ekibinde lisanın yanı sıra, üslup sorunu da var gibi."

'ÖNEMLİ OLAN BOY POS DEĞİL AKIL'
Tam 10 yıl rahmetli Turgut Özal'ın koruma müdürlüğünü yapan Musa Öztürk yaşananların hiç hoşuna gitmediğini ifade ederek, "Korumalık yapan arkadaşların en az 4-5 yıllık bir mazileri vardır. Belirli bir süreçten sonra oraya gelirler. Çıraklık, ustalık, kalfalık gibi. Boy pos değil, aklının yerinde olması önemlidir" diye konuştu. Musa Öztürk, 1991'de New York'ta otelin önünde yaşadıkları gerginliği de anlattı:

'DOKUNANI BAŞINDAN VURURUM'
"Banka müdürleri ile bir yemek vardı. Kaliforniya'dan otelin önüne geldiğimizde, otele 500 metre uzaklıkta olması gereken Rum ve Ermeni göstericilerin otelin hemen dibinde olduğunu gördük. İçeri girene kadar atılan yumurtalardan üzerimdeki ceket menemen sarısı oldu. Amerikalılarla göstericilerin 500 metre uzağa götürülmesi konusunda tartışmaya başladık. İzinsiz soktuğumuz gerekçesiyle silahlarımızı alacaklarını söylediler. Bu sırada rahmetli Özal bana döndü. 'Sizin güvenliğinizden sorumluyuz. 6 arkadaşız. Dokunan olursa başından vururum' dedim. Aslanlar gibi çıktık..."

EĞİTİMLERİ ÇİFT YÖNLÜ

Başbakanlık korumaları; halkla ilişkiler, koruma hukuku ve hatta suikastler tarihi gibi teorik dersler alıyor. Ayrıca 6 ay özel harekât kursu görüp; atıcılık, sniper (keskin nişancı), rehine kurtarma gibi eğitimlerden geçiyorlar.

BEYAZ SARAY AÇIKLAMASI
Önceki gün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama'nın korumaları arasında yaşanan arbedeyle ilgili ilk yorum, Beyaz Saray sözcüsü Mike Hammer'dan geldi. Hammer, "Türk delegasyonu ile aramızda anlaştık. Çok sayıda lider bir arada olunca ve bu liderlerin, tek bir yere giriş ve çıkış yaptıkları sırada bu tür istenmeyen olayların olabileceği konusunda görüş birliğine vardık" dedi.

İSPANYA'DA DA OLMUŞTU
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın korumaları ile ABD'li korumaları arasında yaşanan arbedenin benzeri geçen yıl İspanya'da da yaşanmıştı. Başkent Madrid'de Medeniyetler İttifakı toplantısının yapıldığı binanın girişinde Başbakanlık korumaları ile İspanyol korumaları arasında arbede yaşanmıştı. Konukların binaya girişi devlet televizyonu tarafından yayınlandığı için yaşanan arbede de canlı olarak görülmüştü.