Enkazdaki mucize

Heyelanda çökerek 4 kişiye mezar olan dört katlı binadan 3 yaşındaki Beyzanur sağ çıktı. Anne Gülsüm Demirci, kucağında korumaya aldığı Beyzanur'u kurtarırken, kendisi can verdi

Cuma 25.09.2009
Güncelleme: Cuma 25.09.2009
ABONE OL
Artvin Borçka ilçesinde etkili olan sağanak yağış nedeniyle oluşan heyelanda 4 katlı bina çöktü. Enkaz altında kalan 4 kişi hayatını kaybederken, Demirciler köyünde 80 yaşındaki bir kadın sel sularına kapılarak öldü. Artvin'de önceki akşam etkili olan sağanak yağış özellikle Borçka ilçesinde sele dönüştü. Yağış en çok Demirciler, Düzköy, Kaleköy, Çifteköprü ile Fındıklı köyünde etkili oldu. Kaleköy'de önceki gece saat 20.00 sıralarında heyelan bölgesinde bulunan dört katlı ev çöktü. Muhtar Yusuf Demirci'ye ait evin çökmesi sonucu Ali Demirci (64), eşi Hacer Demirci (64), gelinleri Gülsüm Demirci (35) ve torunları Neşe Demirci (15) enkaz altında can verdi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

80'LİK NAFİYE NİNE EVDE BOĞULDU

Trabzon, Rize, Giresun ve Erzurum'dan gelen sivil savunma ve AKUT ekipleri çalışmalarını gece boyunca sürdürdü. Yıkılan evde enkaz altında kalan 3 yaşındaki Beyzanur Demirci ise sabaha karşı sağ olarak çıkarıldı. Kurtarma ekipleri, Beyzanur'u, annesi Gülsüm Demirci'nin kucağında yaralı halde buldu. Dört kişinin cesedi ise dün sabah saatlerinde çıkarıldı. Ayrıca Demirciler köyünün Ormanlı mahallesinde Nafiye Şimşek (80), evde sel sonucu boğularak hayatını kaybetti. Selden etkilenen Kaleköy'de 8 ev ve bir cami heyelan nedeniyle yıkıldı. Ancak evler boşaltılmış olduğu için can kaybı yaşanmadı. Çifteköprü köyünde de bir ev çöktü ancak can kaybı olmadı. Borçka'da okullar tatil edildi. Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu sel bölgesinde incelemelerde bulunup, yetkililerden bilgi aldı. Yemlihalıoğlu, sağanak yağış nedeniyle Kameni Deresi'nin taştığını söyledi.

'İKLİM DEĞİŞTİ KORKUYORUZ'
Sel mağduru vatandaşlar, devletten ilgi beklediklerini belirterek "Korkuyoruz artık. İklim tamamen değişti. Rusya yağmur yağmaması için bomba atıyor. Bunun için mi oluyor bilmiyoruz. Arazilerimiz yamaç olduğu için dere yatağında ev yapmak zorunda kaldık" dediler. "Toprağın suya doymuş olması nedeniyle toprak artık su almamaktadır. Bu nedenle yağmurun aşırı olduğu durumlarda bu tür felaketler kaçınılmaz oluyor. Gevşeyen toprak ayrıca heyelanlara da neden olmaktadır. Kırık bir arazi yapısına sahip olan ilçemizde bu gibi sel ve heyelanlar vatandaşlarımızı zora sokmaktadır" şeklinde konuştu.