Ergenekon'da sıcak gelişme

  1. Haberler
  2. Gündem
Cuma 25.09.2009 14:38 ABONE OL
Karargah evleri soruşturmasını yürüten askeri savcı Ahmet Ziya Üçok, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'le görüşüyor.


AVUKAT ALİ RIZA DİZDAR, HAKİM HASAN HÜSEYİN ÖZESE'NİN DURUŞMALARDAN ÇEKİLMESİNİ İSTEDİ

Bu arada, İkinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün avukatı Ali Rıza Dizdar, mehkeme heyetine başkanlık yapan üye hakim Hasan Hüseyin Özese'nin duruşmalardan çekilmesini istedi.

Avukat Dizdar, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdiği dilekçede, dünkü oturumda kendisine söz vermeyen hakim Özese'nin ''CMK'ya aykırı hareket ettiğini'' savundu.

Dizdar dilekçesinde, ''Mahkemeniz dün vermeye çalıştığım dilekçeyi almayarak oturumu kapattı. Bu savunma hakkına resmen saldırı olup ceza usul hukukunu bilmemekten geçmektedir. CMK 192'ye göre karar talep ediyorum. Mahkeme başkanını, mahkemeyi idare eden başkanı reddediyorum. Kendisinden ciddi bir hukukçu davranışı ile duruşmalardan çekilmesini bekliyorum'' ifadesine yer verdi.
Dünkü oturumun sonunda mahkemeye sunacağı dilekçeyle ilgili açıklama yapmak istediğini belirten avukat Dizdar'a hakim Hasan Hüseyin Özese, talebini yazılı olarak verebileceğini, sözlü talepleri belirli günlerde aldıklarını söylemişti. Bunun üzerine avukat Dizdar, mahkemeye dilekçesini sunmamıştı.
Öte yandan, tutuklu sanık Tuncay Özkan da avukatı aracılıyla Türkiye Barolar Birliği Başkanlığına gönderilmek amacıyla hazırladığı dilekçesinde, hukukun temel ve evrensel ilkelerinden kaynaklanan hakların ve hukukun korunması için bu kurum tarafından ''Ergenekon'' duruşmaların izlenmesini talep etti.

Türkiye Barolar Birliğine iddianameyi gönderdiğini belirten Özkan, dilekçesinde ''Suçumu bana gösterin. Savunmamı nasıl yapacağım? Ya da bu hukuksuzluğa müdahale edin. Türkiye Barolar Birliğini bu konuda yardıma çağırıyorum'' ifadesini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU