Adli Tıp'ın 12 bin liralık faturası Garipoğlu'na...

Münevver cinayetinden sonra yapılan Adli Tıp işlemleri 12 bin TL'ye mal oldu. Fatura Garipoğlu ailesi tarafından ödenecek

  1. Haberler
  2. Gündem
Cumartesi 26.09.2009 ABONE OL
Adli Tıp Kurumu'nda, Münevver Karabulut cinayetini aydınlatmak için yapılan işlemler 12 bin TL'ye mal oldu. Fatura, dava sonunda Garipoğlu Ailesi tarafından ödenecek. Adli Tıp'taki çalışmalar, Morg İhtisas Dairesi'ndeki adli otopsiyle başladı. Mikroskobik iç organ tetkiki, kemik muayenesi, iskelet muayenesi, kıl muayenesi, adli fotoğraf çekimi, biatom tetkiki ve ısırık izlerinin kimliklendirilmesi işlemleri yapıldı. Biyoloji İhtisas Dairesi'nde ise kan grubu tayini, lekedeki kanın insana ait olup olmadığı, lekeden grup tayini, sperm tetkiki, DNA tespiti işlemleri gerçekleştirildi. Bütün bu işlemler 12 bin TL'ye mal oldu. Adli Tıp'taki işlemlerin en yüksek maliyetlisi ise 450 TL'lik DNA testi oldu. Adli Tıp Kurumu, Münevver Karabulut ve yakınları ile katil zanlısı Cem Garipoğlu ve yakınlarından oluşan 20 kişinin DNA tespitini yaptı.

DNA TESTLERİ

Garipoğlu'nun yakalanmasının ardından cinayete yardım ve yataklık suçlarından gözaltına alınan kişilere yapılacak testlerden sonra bu rakamın 16 bin TL üzerine çıkması bekleniyor. Fatura, dava sonunda Garipoğlu ailesinden tahsil edilecek. Münevver Karabulut'un babası Süreyya Karabulut, "Faturadan haberim var. Avukatım prosedür gereği parayı karşı tarafın ödeyeceğini söyledi. Bu para, mahkeme sonuçlanınca Garipoğlu ailesinden tahsil edilecek. Ben 'Bu parayı ben ödemek istiyorum' desem de para almazlar. Kesilen fatura mahkeme sonucuyla tahsil ediliyor" dedi. Adli Tıp Kurumu'ndan üst düzey bir yetkili de şöyle konuştu: "Aile bir yakının ölümünü şüpheli görürse yapılan incelemenin ardından kesilen fatura o aileden tahsil edilir. Bir cinayet işlenmiş, faili de belliyse o faturayı sanık tarafı öder. Kurum işlemlerle ilgili faturayı ilgili savcılığa gönderir. Faturanın yüksek çıkmasının nedeni DNA testleri. Yeni yapılacak işlemlerle bu ücret artabilir."

BUGÜN NELER OLDU