'Yaşlı servis aracı kazalara davetiye’

Milyonlarca öğrenciyi taşıyan servis araçlarının yaşı 12'den 20'ye çıkarıldı. Eğitimciler ve veliler "yeni kazalara yol açar" diyerek tepki gösterdi. Servisçiler, "Aracın yaşı değil, kullanacak kişi önemli" diyor

  1. Haberler
  2. Gündem
Cumartesi 26.09.2009 ABONE OL
Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği'ndeki değişiklikle, servis araçlarında yaş sınırının 12'den 20'ye çıkarılması; hem eğitimcileri, hem de velileri isyan ettirdi. Yeni yönetmeliğin, kazalara davetiye çıkarttığı iddia edildi. Eğitim sendikaları yönetmeliğin iptali için mahkemeye gitmeye hazırlanırken; servisçiler "Önemli olan aracın yaşı değil, aracı kullanacak kişi" tezini savundu. Ulaştırma Bakanlığı'nın Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği'nde yaptığı değişiklikler, yeni eğitim-öğretim yılının servis araçları tartışmalarıyla başlamasına yol açtı. Değişiklikle 12 yaşından küçük olması gereken servis araçlarında yaş sınırı 20'ye çıkarılırken, 22 yaşını doldurmuş ve an az lise mezunu şartı olan servis hosteslerinin ise 20 yaşında ve ilköğretim mezunu olmasına olanak tanındı. Yönetmelik değişikliğinin mimarı olarak gösterilen AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Nil Hıdır, özellikle servis şirketlerinin oluşturduğu sivil toplum örgütlerinden şikayet geldiğini söyledi ve "Ulaştırma Bakanlığı'nın yayımladığı genelgeye göre Türkiye'deki karayollarındaki araç yaş sınırı 20. Oysa okul taşımacılığında 12. Burada bir karmaşa söz konusuydu. Bunu düzeltmek istedik. Ayrıca servis taşımacılığı yapan şirketler de bundan şikayetçiydi" dedi.

'DAVA AÇACAĞIZ'
Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç ise şunları söyledi: "Bu uygulama, kazalara davetiye çıkartmaktır. Araç yaşı büyüdükçe risk artacak. Trafik konusunda birçok sıkıntıyı barındıran bu ortamda, öğrencilerin taşınmasında bu araçların kullanılması önemli bir risktir. Bu talep sektörün talebi. Problemli yanlardan biri bu. Sektör talepleri üzerinden şekilleniyor süreç. Oysa, öncelikli dikkate alınması gerekenler çocuklarımız. Biz yönetmeliğin geri çekilmesi için hukuksal bir süreç başlatmayı düşünüyoruz. Rehber olarak görevlendirilen kişiler de lise mezunu olsa dahi, iletişim, pedagoji vepsikoloji ile ilgili belirli bir dönem içinde eğitimden geçirilmeden, orada bulundurulması problemlidir." Tüm Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği (ÖV-DER) Başkanı Enver Önder ise düzenlemeyi çağdışı bulduklarını belirterek, "Birçok Avrupa ülkesinde 20 yaşındaki araçlar hurdaya ayrılırken, Türkiye'de de kimi kurumlar bunu önerirken, çocuklarımızın böyle araçlara bindirilmesi gerçekten yürekler acısı bir durum. İnsana değer vermediğimizin göstergesi. Çok garipsiyor ve ayıplıyoruz. Rehberlik edecekleri de ilkokul düzeyine indirmeleri bizde ciddi ciddi şaşkınlık yaratıyor.

KAYITSIZ ARAÇLAR VAR
İstanbul Servis Araçları Odası Başkan Vekili Halit Tayanç ise eleştirilere şöyle cevap verdi: "Biz de bakanlığa görüşümüzü bildirmiştik. Hosteslerle, yaşla ilgili sıkıntılarımız vardı. Sağolsun bakanlığımız bu konuda düzenlemeleri yaptı. 22 yaşında ve liseyi bitirmiş bir insan zaten hosteslik yapmıyordu. Araçların yaşından çok şoförlerin gündeme getirilmesi lazım. Şoför şoförlüğünü bilmiyorsa aracın ne suçu var? Asıl önemli olan aracı kullanacak kişiler. Odamıza kayıtlı 10 bin okul servis aracı var. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bize verdiği rakam ise 60 bin. Diğerleri nerede kayıtlı belli değil."

BUGÜN NELER OLDU