Emniyet'te 'derin hesaplaşma' iddiası

Genel Müdür Yardımcısı Arslan ile 2 müdürün tutuklanması Emniyet'te 9 yıl önce Urfi Çetinkaya'ya yönelik Matador Operasyonu'nu akla getirdi. Matador'u Arslan yönetmişti

Cumartesi 27.09.2009
Güncelleme: Pazar 27.09.2009
ABONE OL
Emniyet Teşkilatı, Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan ile iki emniyet müdürünün uyuşturucu baronu Habib Kanat'la irtibat halinde oldukları için tutuklanması nedeniyle 'iç hesaplaşma' iddialarıyla çalkalanıyor. İstanbul Narkotik Polisi, 14 Eylül günü, son yılların en büyük uyuşturucu operasyonuna imza atarak, tam 30 ton anfetamin içerikli uyuşturucu ham maddesi ele geçirdi. Yaptığı yardım ve camilerle tanınan Habib Kanat, uyuşturucu çetesinin lideri olarak tutuklandı. Soruşturmayı yürüten İstanbul Narkotik Polisi, Kanat ile bağlantısı olduğu tespit edilen Emniyet Genel Müdür Yardımcısı, Emin Arslan ile iki üst düzey müdürü takibe aldı. Savcılık izniyle adım adım izlenen 20 kişiden biri olan Emin Arslan, bir otelin lobisinde, Habib Kanat'la birlikte görüntülendi. İddiaya göre, uyuşturucunun sahibi Habib Kanat, Emin Arslan ve diğer emniyet müdürleriyle sık sık bir araya geliyordu. Bu buluşmalarda, polis kamerası da peşlerindeydi. Bir diğer fotoğraf karesi de yine otelin lobisinde Emin Arslan'ı, Habib Kanat'a, hararetli birşeyler anlatırken gösteriyor. Diğer bir fotoğrafta da diğer iki emniyet müdürü, Habib Kanat'la bir restoranda yemek yerken görülüyor.

200 TELEFON GÖRÜŞMESİ

Soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, suç yerinin İstanbul olması nedeniyle dosyayı İstanbul Adliyesi'ne gönderdi. Dosyada, Emin Arslan'ın Habib Kanat ile yaptığı 200 telefon konuşması da yer alıyordu. İddialara göre, telefon konuşmasında, Emin Arslan, Habib Kanat'tan, ticaret dünyası ile ilgili bilgiler alıyordu. Delillerin toplanmasının ardından, polis operasyon için düğmeye bastı. Aralarında Habib Kanat'ın da bulunduğu 11 kişi gözaltına alındı. Emin Arslan ve 2 emniyet müdürünün de aralarında bulunduğu 9 zanlı, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İÇ HESAPLAŞMA MI
Sıradan bir operasyonun ayrıntılarıymış gibi görünen bu gelişmelerin, bundan 9 yıl önce gerçekleşen başka büyük uyuşturcu operasyonunun rövanşı olduğu iddia ediliyor. Ünlü uyuşturucu kaçakçısı Urfi Çetinkaya'ya yönelik Matador Operasyonu'nu dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Daire Başkanı Emin Arslan yönetiyordu. Matador Operasyonu'nda, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görevli 10 üst düzey polis hakkında işlem yapıldı. İddiaya göre, polis müdürleri uyuşturucu kaçakçısı Urfi Çetinkaya'ya yardım ediyorlardı. Üst düzey polislerden bazıları açığa alınırken bazılarının da görev yeri değiştirildi. Ancak bu iddialar hiçbir zaman ıspatlanamadı. Yargılama sonunda görevlerine geri dönen polisler, kendilerine komplo kurmakla suçladıkları Emin Arslan'a dava açtılar. Bu dava sürerken, bu kez Emin Arslan'ın adının, uyuşturucu kaçakçısı ile anılması, 'Emniyet içinde iç hesaplaşma' diye yorumlandı.

9 YIL ÖNCEKİ POLİSLER
İddia sahiplerine göre, İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü, 9 yıl önce Emin Arslan tarafından yapılan operasyonun öcünü alıyor! Dokuz yıl önce "Matador Operasyonu"na adı karışanların bir kısmı, şimdi Emin Arslan'ın adının karıştığı baskınları gerçekleştiren isimler olduğu öne sürülüyor. Bir de son yılların en büyük kapsamlı operasyonunda yakalanan Habib Kanat'a, uyuşturucudan çok, Emin Arslan'la ilişkilerine yönelik sorular yöneltildiğine dikkat çekiliyor. Hem Matador Operasyonu'na adı karışan polisler, hem de Emin Arslan ve arkadaşları, aynı dili kullanıyor: "Birileri bize komplo kurdu" İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, hiçbir operasyonun, öç alma duygusuyla yapılamayacağına vurgu yapıldı. Narkotik Polisi'nin tek amacının, uyuşturucu çeteleriyle mücadele etmek olduğu belirtildi.