Validen 'sümenaltı'na karşı sümen yasağı

Memurlardan titizlik isteyen Ardahan'ın yeni valisi Mustafa Tekmen, "Evrağı sumenin altına koyup unutuyorsunuz. Bu nedenle bundan sonra sumen yok" dedi

Cumartesi 27.09.2009
Güncelleme: Pazar 27.09.2009
ABONE OL
Ardahan'ın yeni valisinin ilk icraatı, vatandaşın evraklarının sumenaltı edilmesini önlemek için memurların masalarında sumen bulundurmasını yasaklamak oldu. Böylece evrakların, "Bir ara bakarım" denilerek unutulmasının önüne geçilmesi hedefleniyor. Geçtiğimiz hafta Ardahan Valiliği görevine atanan Mustafa Tekmen, şehir protokolüyle tanışma toplantısı düzenledi. Toplantıya daire müdürleri, il genel meclisi üyeleri ve köy muhtarları katıldı.

SUMEN KONTROLÜ

Görev süresi boyunca yapacağı çalışmalar hakkında bilgi sunan Vali Tekmen, ilginç bir yasağa da imza attı. Vali, daire müdürlerinin masalarının üzerinde bulunan sumenlerin (üzerinde yazı yazmaya, arasında evrak saklamaya yarayan deri kaplı altlık) kaldırılmasını istedi. Ardahan Valisi, "Bir muhtar geliyor size bir dilekçe veriyor. Siz de 'Tamam, sonra halledeceğim' deyip sumenin arasına koyuyorsunuz, sonra da unutuyorsunuz. İşte sumenaltı denen olay, böyle oluyor. O yüzden hiçbir kurum amiri sumen kullanmayacak" dedi. Vali Tekmen, yasağa uyulup, uyulmadığını kontrol edeceğini de sözlerine ekledi.