Çarmıklı ve oğluna 'rüşvet' gözaltısı

Sibel Çarmıklı ve oğlu Murat Can Çarmıklı'nın satın alınamaz şerhi bulunan araziyi satın almak için çete ile ilişki kurduğu iddia edildi

Pazartesi 28.09.2009
Güncelleme: Pazartesi 28.09.2009
ABONE OL
HAVA Kuvvetleri Askeri Savcısı Albay Zeki Üçok'un da aralarında bulunduğu sahte çürük raporu çetesi operasyonu kapsamında, Sibel Çarmıklı ve oğlu Murat Can Çarmıklı gözaltına alındı. Sibel Çarmıklı iddiaya göre "satılamaz" şerhi bulunan arsayı satın almak için çeteyle irtibat kurdu. Ergenekon operasyonu kapsamında "Karargâh Evleri" soruşturmasını yürüten Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcısı Albay Zeki Üçok, ünlü isimlere sahte çürük raporu düzenleyen çetenin üyesi olduğu iddiasıyla önceki gün tutuklanmıştı.

ÇETE HAKİM ÖNÜNDE
Çürük raporunun yanısıra bir çok askeri araziyi satışa çıkardığı ve sattığı belirtilen çetenin lideri ve 2 emekli askerin de aralarında bulunduğu 6 zanlı tutuklanma istemiyle İstanbul'da nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Gözaltındaki 6 kişi savcılıkça serbest bırakılırken, çeteyle bağlantısı olduğu gerekçesiyle eski ANAP'lı yeni AK Parti'li, Beşiktaş Belediye Başkan adayı Sibel Çarmıklı ve oğlu Murat Can Çarmıklı dün akşam savcılık talimatıyla göz altına alındı. Sibel Çarmıklı ve oğlu Murat Can Çarmıklı'nın adı 3. Boğaz Köprüsü güzergâhında bulunan Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait "satılamaz" şerhli arsanın satışına adı karıştı. Gözaltına alınan Sibel Çarmıklı iddiaya göre arsayı satın almak için çeteyle irtibat kurdu. Çetenin lideri Turgay Tepe, Sibel Çarmıklı ile oğlu Murat Çarmıklı'yı savcı Zeki Üçok ile buluşturdu.

2.5 MİLYON TL'YE ANLAŞMA

Daha önce "O Albayı tanımıyorum" diyen Sibel Çarmıklı'nın, Üçok ile fotoğrafları yayınlanınca "İlk kez o yemekte gördüm. Kürt açılımından bahsettik. Bana partinin politikalarını desteklediğini söyledi" dediği öğrenildi. Yemekte savcı Üçok'un, Çarmıklı'dan, arsanın üzerindeki şerhi kaldırmak için 4.5 milyon istediği, çetin bir pazarlığın ardından tarafların 2.5 milyon TL ye anlaştıkları iddia edilmişti.