Ergenekon davasında olay

Danıştay saldırısı sanığı Alparslan Arslan olay çıkarttı.

Pazartesi 28.09.2009 10:01
Güncelleme: Pazartesi 28.09.2009 13:30
ABONE OL
Danıştay ve Cumhuriyet gazetesine yönelik saldırılara ilişkin dava ile birleştirilen birinci ''Ergenekon'' davasının 111. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda görülen duruşmaya, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin, Alparslan Arslan ve Osman Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 28 tutuklu sanık geldi.Tutuklu sanıklar Ergün Poyraz ve Ümit Sayın ise duruşmaya katılmadı.

Duruşmada tutuksuz sanıklar Güler Kömürcü Öztürk, Rafet Arslan, İbrahim Benli, Aykut Metin Şükre ve İhsan Göktaş da hazır bulundu.

Duruşmada, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in avukatı Mehmet Cengiz, ''Üye hakimler Sedat Sami Haşıloğlu ve Hasan Hüseyin Özese'nin davadan çekilmesine yönelik'' talepleri olduğunu belirterek, bununla ilgili açıklama yapmak istediğini söyledi.Mahkeme Başkanı Köksal Şengün de avukat Cengiz'e söz verdi.

Bu arada, duruşma başlamadan önce, Alparslan Arslan salondan dışarı çıkmak istedi. Jandarma görevlilerince yerine oturtulan Arslan, ''Bırakın beni'' diye bağırdı. Bunun üzerine Başkan Şengün, ''Oturtun'' dedi.

Ardından Arslan, bir süre jandarma görevlilerince zorla yerinde oturtuldu. Askerler, ellerini Arslan'ın üzerinde tutarak hareket etmesini engellemeye çalıştı.

Direnmeye devam edince, askerler tarafından salondan dışarı çıkartılan Arslan'ın, salondan ayrılırken sanık bölümünde koruma amacıyla yapılan tahta paravana tekme attığı görüldü.