Gül: Sadece diploma işe yaramıyor

Pazartesi 28.09.2009 17:55
Güncelleme: Pazartesi 28.09.2009 17:57
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, üniversitelerden beklentilerinin büyük olduğunu belirterek, ''Üniversitelerimizin Türkiye'ye her bakımdan önderlik etmesini, lokomotif olmasını, uzun vadede önünü açmasını bekliyoruz'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, İstanbul Üniversitesinin 2009-2010 öğretim yılının açılışı dolayısıyla Fen Fakültesi Cemil Bilsel Konferans Salonu'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, mezun olduğu üniversitede, cumhurbaşkanı olarak yeni akademik yılın açılışını yapmaktan hem mutluluk hem heyecan duyduğunu söyledi.

İstanbul Üniversitesinin Türkiye'nin ilk üniversitesi olduğunu, tarihi ile bu ülkeye büyük katkıları bulunduğunu belirten Gül, onunla ne kadar gurur duyulsa az olduğunu dile getirdi. Abdullah Gül, İstanbul Üniversitesinin sadece tıp, güzel sanatlar, mühendislik ve edebiyat dallarında değil, bilimin tüm dallarında başlangıç yaparak, Türkiye'ye hizmette bulunduğunu, Türkiye'nin gelişiminde de büyük katkısı olan bir ilim yuvası olduğunu kaydetti.

Kendisinin 1969 yılında üniversiteye girdiğini ve üniversitenin bütün fikir akımlarının yurdu olduğunu dile getiren Abdullah Gül, bugün Türkiye'de üniversite sayısının arttığını, İstanbul Üniversitesinin de üniversitelerin gelişmesine verdiği destek ve tecrübe aktarımı ile kıvanç duyması gerektiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Gül, İstanbul Üniversitesinin 60 binin üzerinde öğrencisi, binlerce öğretim üyesi ve çalışanı ile bütün bilim dallarına yaptığı katkı ve önemi sürdürdüğünü kaydetti.

Büyük ve köklü kuruluşların daima yenilenmeye ihtiyaç duyduklarını, reform kelimesinin de bu ihtiyaçtan kaynaklandığını dile getiren Gül, bunun hem ülkeler için hem üniversiteler, hem ticari işletmeler için geçerli olduğunu söyledi.

İstanbul Üniversitesinin çağın gereklerine göre kendini yenilemesi ve büyüklüğünü muhafaza etmesinin kaçınılmaz olduğunu dile getiren Gül, bu nedenle yapılan çalışmaları sonuna kadar destekleyeceklerini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, özellikle Çapa ve İstanbul Tıp fakültelerinin yenilenmesinin kendi yerlerinde veya başka yerlerde en modern şekilde hizmet verebilmeleri için çok pratik çalışma yapılması gerektiğine inandığını ifade etti. Gül, bununla ilgili bakanlıklar, Valilik, Büyükşehir Belediyesi, diğer ilgili belediyeler ve Üniversitenin önderliğinde bir komite oluşturularak, çalışmanın en doğru şekilde yapılmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Türkiye'nin kalkınması, gelişmesi, refah toplumu haline gelmesi ve bütün vatandaşlarının kendini mutlu hissedebilmesinin öncelikleri olduğunu vurgulayan Abdullah Gül, bütün bunların yolunun, nitelikli eğitimden geçtiğini söyledi. İlk ve ortaöğretimin şüphesiz önemli olduğunu ama nitelikli insan şeklini üniversitelerin verdiğini belirterek, şunları kaydetti:

''Üniversitelerimizden beklentilerimiz çok büyüktür. Üniversitelerimizin Türkiye'ye her bakımdan önderlik etmesini, lokomotif olmasını, uzun vadede önünü açmasını bekliyoruz. Bilgi birikimiyle, tecrübeleriyle bilim adamları, analizler, tahliller yapacaktır. Bütün bunların dikkate alınması gerektiğine inanıyorum.
Ancak, üniversitelerin tavsiyelerinin dikkate alınabilmesi için üniversitelerin günlük çekişmelerin üzerinde meselelere bakabilmeleri, büyük resmi görebilmeleri ve üst perdeden bu tavsiyeleri etkin bir şekilde yapabilmeleri gerekir. Bu bakımdan üniversitelerin ideolojik çatışmaların odağı ve merkezi olmasının gerekli fonksiyonlarını gölgelediği kanaatindeyim. Türkiye'nin meseleleriyle yakından ilgilenmek üniversitelerin asli görevlerinin içindedir. Gerekli tavsiyeleri, tenkitleri bunun içindedir ama bütün bunların etkili olabilmesi için yukarıdaki bu görüşü savunmalarının elzem olduğu kanaatindeyim.''

ÜNİVERSİTELER ARASINDAKİ YARIŞ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, üniversiteler arasında bir yarış bulunduğunu ve bu yarışın sadece devlet üniversiteleri arasında değil, devlet üniversiteleri yanında yerini alan ve başarılı olmaya da başlayan vakıf üniversitelerinde de bulunduğunu vurguladı.

Üniversitelerin, kendilerini geliştirmeleri, bilim ve teknoloji üreterek, Türkiye'ye bu yönde katkı vermelerinin beklentileri olduğunu ifade eden Gül, üniversitelerin performanslarının öğrenci tercihleriyle dolaylı bir şekilde ölçüldüğünü dile getirdi. Bu tercihlerin üniversiteler tarafından da dikkate alınması ve daha ileri gitme noktasında çaba sarf etmeleri gerektiğini kaydeden Gül, bütün illerde üniversitelerin kurulduğunu, arzusunun tüm üniversitelerin sağlam temeller üzerinde yükselmesi olduğunu ifade etti.
Abdullah Gül, üniversitelerin yaptıkları bilimsel yayınlarla yarıştıklarını, ama bunun yanında ürettikleri projeler, uluslararası kuruluşlardan aldıkları fonlar, kazandıkları patent hakları ve bölgelerine yaptıkları katkıların da başarı kriterleri arasında yerini alması gerektiğini söyledi. Üniversitelerden beklentilerin çok büyük olduğunu vurgulayan Gül, ''İnanıyorum ki üniversiteler bunu karşılayacak ve Türkiye'nin geleceğine en büyük yatırımı yapacaklardır'' dedi.

Konuşmasında öğrencilere de tavsiyelerde bulunan Cumhurbaşkanı Gül, onlardan okullarının kıymetini bilmelerini ve vakitlerini boş geçirmemelerini istedi. Abdullah Gül, ''Unutmayın sadece diploma işe yaramıyor. Sizin çalışma alanınız sadece Türkiye değil, tüm dünya. Sadece Türkiye'deki üniversitelerle rekabet edecek, sadece Türkiye'de iş yapacak değil, bütün dünyada iş yapacak formasyona gelmeniz gerekiyor. Onun için önce size iş düşüyor, daha sonra üniversiteye'' görüşünü dile getirdi.
Cumhurbaşkanı Gül, Atatürk'ün gösterdiği ilke ve hedeflere ulaşmak için öğrencilerin en iyi şekilde yetişmesi gerektiğini, bütün çabalarının da bu amaca yönelik olduğunu söyledi.

SALONDAN ÇIKARILAN ÖĞRENCİ

Abdullah Gül'ün konuşmasını tamamladığı sırada konferans salonunun üst bölümünde oturan öğrencilerden biri ''Sayın Cumhurbaşkanım üniversite gençliği, farklılıkları bölünme için değil, birlik için açılım istiyor'' diye seslendi. Öğrenci, sivil güvenlik görevlileri tarafından salondan çıkarıldı.

Rektör Prof. Dr. Yunus Söylet, İstanbul Üniversitesinin giriş kapısının resminin bulunduğu bir tablo ile öğrencilik dönemine ait üzerinde fotoğrafı bulunan belgeyi Cumhurbaşkanı Gül'e sundu.

Abdullah Gül konuşmasının ardından İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Senfoni Orkestrasının müzik sunumunu dinledikten sonra Rektör Prof. Dr. Söylet ile Rektörlük binasına geçti.