Sahte çürük raporuna 6 tutuklama

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazartesi 28.09.2009 09:17 ABONE OL
Askere gitmek istemeyen kişilere sahte ''sahte askerliğe elverişsiz raporu'' hazırladıkları gerekçesiyle gözaltına alınan ve Emniyet'teki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 12 kişiden 6'sı "suç işlemek amacıyla örgüt kurma, örgüte üye olma ve yağmaya teşebbüs" suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Savcılık sorgusunun ardından 6 kişi ise serbest bırakıldı.

"Sahte çürük raporu" operasyonunda 'Karargâh Evleri' soruşturmasını yürüten Askeri Savcı Albay Ahmet Zeki Üçok'un ardından 6 kişi daha tutuklanarak cezaevine konuldu.

Askerlik görevini yapmak istemeyen ve aralarında ünlü isimlerin de bulunduğu şahıslara "sahte çürük raporu" hazırladıkları iddiasıyla gözaltına alınan 4'ü kadın 12 kişi, Emniyet'teki işlemlerinin ardından sabah saatlerinde Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hikmet Usta tarafından yaklaşık 12 saat sorgulanan şüphelilerden çetenin lideri olduğu iddia edilen Murat Tugay Tepe, "suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yağmaya teşebbüs"; Fehmi Suna, Ömer Uçar, Tahir Mete Turan, İsmail Es ve Taylan Özgür Düşko da "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak" iddiasıyla tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Savcılık sorgusunun ardından 4'ü kadın 6 kişi serbest bırakıldı.

Nöbetçi İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, çete lideri olduğu ileri sürülen Murat Tugay Tepe ile Fehmi Suna, Ömer Uçar, Tahir Mete Turan, İsmail Es ve Taylan Özgür Düşko'nun tutuklanmasına karar verdi. Kararın ardından 6 kişi, polis araçlarıyla Metris Cezaevi'ne konuldu.

TEPE, SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Çete lideri olduğu ileri sürülen Murat Tugay Tepe, mahkemedeki ifadesinde suçlamaları kabul etmedi.
Sorulan telefon görüşmelerinin kendisine ait olduğunu söyleyen Tepe, "Ancak bu görüşmelerin birçoğu hayal ürünü olan görüşmelerdir. Bu görüşmelerde konuşulduğu gibi ben herhangi bir işlem yapmadım. Benim yasadışı usulsüz herhangi bir faaliyetim olmamıştır. Ahmet Zeki Üçok'un yürüttüğü soruşturmalarla ilgili olarak ben ne Aziz Yıldırım'dan ne de Murat Darende'den herhangi bir menfaat temin etmeye çalışmadım." dedi.

Askerlik işlemleri ile ilgili olarak bir-iki kişiden yaptığı iş karşılığında para aldığını kabul eden Tepe, çoğu kişinin işini yapmadığını; telefonda "tamam, tamam" diyerek geçiştirdiğini söyledi.

"Ekonomik çıkar sağlamak amacıyla herhangi bir örgüt kurmadığını" anlatan Murat Tugay Tepe, "Beşiktaş'ta bulunan Hava Kuvvetleri'ne ait arazideki satılamaz şerhini kaldırtmak için herhangi bir girişimim olmadı. Bunlar sadece telefonda konuşuldu." diye konuştu.

Hiçbir kamu görevlisine iş yaptırmak için maddi menfaat sağlamadığını ifade eden Tepe, 'Karargâh Evleri' soruşturmasını yürüten Savcı Ahmet Zeki Üçok'a da kadın temin etmediğini kaydetti.

Tepe, "Ahmet Zeki Üçok, Bodrum Kum Otel'de kaldığında otel ücretini ben ödemiştim. Ben ödedikten kısa bir süre sonra Ahmet Zeki Üçok benim ödediğim meblağı bana ödedi. Ben hiçbir şekilde kendisinin kaldığı otellerin ücretini ödemedim. Ahmet Zeki Üçok, Bodrum Kum Otel'de iki sefer kaldı. Birinci kaldığında benim ödediğim 4 bin 974 TL'yi bana ödedi. Daha sonra tekrar kaldığında operasyon oldu. Ben gözaltına alındığım için otel ücretinin ne kadar olduğunu bilmiyorum. Daha sonra otelde kaldığında benim adıma kalmıştı. İlk kaldığında da benim adıma kalmıştı."

Şüphelilerden emekli Astsubay Ömer Uçar, emekli Astsubay İsmail Es, kameraman Taylan Özgür Düşko, halkla ilişkiler işiyle uğraşan Tahir Mete Turan ve yemek fabrikası sahibi Fehmi Suna da, haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmalarını istedi.
Mahkeme, 6 kişinin de tutuklanarak cezaevine gönderilmesine karar verdi.

BUGÜN NELER OLDU