Uyuşturucu operasyonunda şok gözaltı

Pazartesi 28.09.2009 13:36
Güncelleme: Pazartesi 28.09.2009 14:18
ABONE OL
Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan ile 4. sınıf emniyet müdürleri Murat Nemutlu ile Mustafa Aral'ın da tutuklandığı İstanbul'daki uyuşturucu operasyonuna ilişkin gözaltına alınan CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay'ın kardeşi Mustafa Fehmi Okay, Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesinde, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk'in talimatıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğüne bağlı Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltı işlemi yapılan ve sağlık kontrolünden geçirilen Okay, adliyede bir süre bekletildikten sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Operasyon kapsamında hakkında ''arama'' kararı bulunan ve bu sabah geldiği adliyede gözaltına alınan Okay'ın, yarın Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk'e ifade vereceği öğrenildi.

Öte yandan CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, İstanbul'da yürütülen uyuşturucu operasyonuna kardeşi Mustafa Fehmi Okay'ın adının karışmasını "Kendisinin böyle bir olaya karıştığına ihtimal dahi vermek istemiyorum" sözleriyle değerlendirdi. Okay, "Kardeşime ilişkin bu olay için yargı sürecinin gerçekleri ortaya çıkaracağından en ufak bir kuşku duymuyorum. Hukukun gereği ne ise onu saygıyla karşılıyorum" dedi.

Okay yaptığı yazılı açıklamada ile İstanbul'da yürütülen uyuşturucu operasyonuna kardeşi Mustafa Fehmi Okay'ın adının karışmasını değerlendirdi. Kardeşinin arandığını basından öğrenir öğrenmez, dün Beşiktaş Adliyesine giderek nöbetçi savcı ile görüştüğünü belirten Okay, şunları söyledi:

"Nöbetçi savcı, konuyla ilgili savcıyı arayarak bilgi aldıktan sonra bugün tekrar Beşiktaş Adliyesine gelmesini Mustafa Fehmi Okay'a bildirmiştir. Bunun üzerine Mustafa Fehmi Okay bugün tekrar Beşiktaş Adliyesine gitmiş ve savcılık makamınca ifade vermek üzere İstanbul Emniyetine gönderilmiştir. Böyle bir olayın içerisinde kardeşim Mustafa Fehmi Okay'ın adının geçmesinden üzüntü duymaktayım. Kendisinin böyle bir olaya karıştığına ihtimal dahi vermek istemiyorum. Kardeşime ilişkin bu olay için yargı sürecinin gerçekleri ortaya çıkaracağından en ufak bir kuşku duymuyorum. Hukukun gereği ne ise onu saygı ile karşılıyorum.

BAYKAL DA AÇIKLAMA YAPTI

Öte yandan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay'ın kardeşi Mustafa Fehmi Okay'ın adının İstanbul'da yürütülen uyuşturucu operasyonda geçmesiyle ilgili olarak, ''Hukuk işleyecek. Soruşturma işleyecek. O konularda gerçeklerin ortaya çıkmasını hepimiz öncelikle isteriz'' dedi.

Baykal, Memorial Hastanesinde tedavi gören yönetmen Halit Refiğ'i ziyaretinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.Baykal, Hakkı Süha Okay'ın kardeşi Mustafa Fehmi Okay'ın adının İstanbul'da yürütülen uyuşturucu operasyonda geçmesiyle ilgili bir soru üzerine, şunları söyledi:
''Hukuk işleyecek. Soruşturma işleyecek. O konularda gerçeklerin ortaya çıkmasını hepimiz öncelikle isteriz. Bu konuda hukuk sürecinin, soruşturma sürecinin sağlıklı ve etkin bir şekilde işlemesinden başka hiçbir bekleyişimiz olamaz. Gerçekler neyse ortaya çıkar ve yapılır.''

Hakkı Süha Okay'ın kendisini dün telefonla arayarak bilgi verdiğini ifade eden Baykal, ''Ben de gerekenleri söyledim. Şu anda ben bir şey söyleme durumunda değilim. Konuyu bilmiyorum. Ama gerçeklerin ortaya çıkması konusunda bizim kararlılığımız çok açıktır. Neyse gereği derhal yapılmalıdır. Eminim yapılacaktır'' diye konuştu.