'Uyuşturucu takibi' demiş

Pazartesi 28.09.2009
ABONE OL
SABAH'IN ele geçirdiği belgelere göre, astsubay Murat B. geçen Haziran ayında dört telefon numarası için evrak hazırlama işine girişti. Hazırladığı senaryoya göre, bu numaraları kullananlar İran'dan Hollanda'ya uzanan bir uyuşturucu kaçakçılığı olayının aktörleriydi. Jandarma Astsubay Murat B., senaryosunu, 16 Haziran 2009'da 2224232 numaralı haber elemanı ile yapılan hayali bir görüşmeye dayandırdı. Hazırlanan evraka göre, dinlenen telefonlardan ikisi, telefonun kayıtlı sahibi Yasa Çeliktaş tarafından kullanılıyordu. Hakkında dinleme kararı çıkarılan ve Aziz Şükrü'nün kullandığı belirtilen telefonlar ise Mahmut Kağnıcı ile Hasan Atılgan'a kayıtlı. Astsubay yakalanınca bu numaralardan 0536 ile başlayanı sevgilisinin kullandığını söyledi.

HAFTA SONU İMZAYA...

Astsubay yasadışı dinlemeye kalkışırken önce bu numaraları sisteme girdi. Ardından bir yazı hazırlayarak 20 Haziran'da birim amirinin ve üst komutanlarının adıyla imzaladı. Murat B. yazıyı, dikkat çekmesin diye hafta içi değil, hafta sonu Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne götürdü. Özel Yetkili 9. Ağır Ceza Mahkemesi Hâkimi Tuncay Aslan, Murat B.'nin getirdiği üç aylık araştırma ve dinleme talep tutanağını hemen imzaladı.

JANDARMA AÇIĞA ÇIKARDI

Jandarma astsubay Murat B.'nin hukuka aykırı dinleme faaliyeti, Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Daire Başkanlığı'nca teknik takiple ilgili tüm evrakın istenmesiyle gün ışığına çıktı. Murat B., ifadesinde Teknik Tim Komutanı Jandarma Başçavuş Cengiz Ö.'nün baskısı sonucu dinleme işini sevgilisini kıskandığı için tezgâhladığını söyledi. Jandarma Genel Komutanlığı'ndan gelen bilgiler üzerine İstanbul İl Jandarma Alay Komutanlığı'ndaki dinleme skandalıyla ilgili idari tahkikat neticesinde kendi başına keyfi yasadışı dinleme yapan Jandarma Kıdemli Üstçavuş Murat B.'nin haberleşmenin gizliliğini ihlal ederek suç işlediği kanaatine varıldı. Olay yargıya taşındı.