Çatalhöyük Şanghay'a taşınacak

Dünyanın en eski yerleşimi Çatalhöyük Şanghay EXPO 2010'da Türkiye Pavyonu'nun ana temasını oluşturacak

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazartesi 29.09.2009 ABONE OL
İnsanlık tarihi boyunca sayısız medeniyete ev sahipliği yapan Türkiye, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Çatalhöyük'ü, Şanghay'a taşıyor. Çatalhöyük, Şanghay EXPO 2010 için inşa edilen 2032 metrekarelik Türkiye Pavyonu'nun ana temasını oluşturacak. Çatalhöyük'ü, üç boyutlu görüntüsü ile fuara taşıyan Türkiye Pavyonu'nda; av sahneleri; sığır, geyik ve kartal tasvirleri sunuluyor. Türkiye Pavyonu'nun dış kısmına esin kaynağı olan Çatalhöyük, Şanghay EXPO 2010'un, "Daha iyi, güzel şehirler, daha iyi hayatlar" olan genel temasına uygun olması nedeniyle seçildi.

GİRİŞİN ANLAMI
Çatalhöyük sakinlerinin ürettiği obsidiyen araçların, gelecek medeniyetlerin gelişimine büyük katkı sağladığı bilimsel olarak kabul edildiğinden, Türkiye Pavyonu'nun girişi; obsidiyen taşla kaplandı. Taşın parlak pürüzsüz yüzeyi, bir zamanlar yaşanan "iyi yaşamın" sırlarını yansıtıyor. Türkiye Pavyonu'nun girişi ise, ziyaretçilere zamanda yolculuk imkanı tanıyor. İlkel bir barakadan daha sofistike barınaklara doğru gerçekleşen evrim, ibadet yerlerinin oluşumu, mobilya ve aletler, ilk defa planlanan yerleşim yerleri, gösterinin ilk bölümü için ilham kaynağı oluyor. Ziyaretçiler, Anadolu'nun hatıraları arasında ilerlerken, "tarihteki ilkleri"ni de öğrenecek. Pavyonda; ilk ayna, ilk termos, insan eliyle yapılan ilk baraj veya ilk planlı şehir de tasvir edilecek.

220 ÜLKE KATILIYOR

Türkiye Pavyonu'nun "bugün" ü ise; İpek Yolu'nun iki devasa şehri İstanbul ile Şanghay arasında çağdaş bir bağlantı kuran 360 derecelik bir sinema ile anlatılacak. "EXPO 2010 Şanghay", 1 Mayıs-31 Ekim 2010 arasında Şanghay'da yapılacak. 220 ülkenin katılacağı EXPO 2010'da Şanghay'a tam 70 milyon insanın gelmesi bekleniyor. Neredeyse Türkiye'nin nüfusu kadar insan Şanghay'a akacak. Pekin Olimpiyatları'nda stadyumu milyonlarca insan ziyaret ederken Çin ekonomisi bundan yaklaşık 140 milyon dolar kazandı. Bu rakamın EXPO'da katlanarak artması bekleniyor.