Telefondaki pazarlık: Adamlarda her şey net

Rüşvet pazarlığı yaptığı iddia edilen Sibel Çarmıklı ve oğlu dün ifade verdi. Murat Can Çarmıklı, telefon kayıtlarında 4.5 milyon TL'lik rüşvet için "Adamlarda her şey net" diyor

  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 29.09.2009 ABONE OL
İstanbul Emniyeti'nin, askerden kaçmak isteyen ünlü isimlere çürük raporu hazırladıkları, arazi yağmaladıkları, askeri ihaleye fesat karıştırdıkları iddia edilen çeteye yönelik operasyonu genişliyor. Operasyon kapsamında geçtiğimiz cuma günü gözaltına alınan 14 kişi arasından, "Karargâh Evleri" soruşturmasını yürüten askeri savcı hava hâkim albay Ahmet Zeki Üçok tutuklanarak, Hasdal Askeri Cezaevi'ne konulmuştu. Önceki gün emniyetteki sorguları tamamlanan, aralarında çete lideri Murat Turgay Tepe'nin de bulunduğu 12 kişi adliyeye sevk edilmişti. Sabaha karşı 04.00'e kadar süren mahkeme sonucunda Tepe ile birlikte emekli binbaşı Fehmi Suna, emekli astsubay Ömer Uçar, emekli astsubay İsmail Es, Tahir Mete Turan ve Taylan Özgür Düşko, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak suçundan tutuklanırken, 6 kişi serbest bırakıldı. Tutuklu bulunan albay Ahmet Zeki Üçok'un baklavacılık yapan bir kişinin askerlik işlemi için görüştüğü daha sonra diğer çete üyelerine "Bedavacıysa salla gitsin" dediği iddia edildi. Görüşmelerde çete üyelerinin askerlik işlemlerini yapacakları kişilerin önce albay Üçok'a danıştıkları belirlendi. Üçok ile Ulus'taki bir araziye Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın koydurduğu şerhin kaldırılması için rüşvet pazarlığı yaptığı gerekçesiyle önceki gün gözaltına alınan işkadını ve AK Parti Beşiktaş Belediye Başkan Adayı Sibel Çarmıklı, oğlu Murat Can Çarmıklı ve AK Parti Beşiktaş İlçe yönetiminden H. Ç.'nin de dün emniyetteki sorguları tamamlandı.

'OBSERVER' KAYDETTİ
Çarmıklı, oğlu ve Çelebi dün öğleden sonra Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirildi. 3 şüphelinin saat 16.00 itibariyle savcılık sorgularına başlandı. Sibel Çarmıklı, oğlu Murat Can Çarmıklı ve H.Ç. savcılık ifadesinden sonra serbest bırakıldı. Operasyon kapsamında gözaltına alınan ve emniyetteki sorgusu tamamlanan Erdem Kılınç ise nöbetçi mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Çarmıklı'nın gözaltına alınmasına neden olan olay, polisin mekân görüntüleme ve dinleme aracı 'observer' ile saptadığı ve Üçok ile Ulus'taki bir araziye Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın koydurduğu şerhin kaldırılması için yaptığı öne sürülen rüşvet pazarlığı. Üçok ve Çarmıklı'nın bir restoranda yemek yiyecekleri bilgisine ulaşan polis, "observer" isimli araç ile fotoğrafları çekip, konuşmaları kaydetti. Üçok rüşvet pazarlığında, arazi üzerindeki şerhi kaldırmanın karşılığında 4,5 milyon TL isterken, bu miktar yapılan pazarlıkla 2.5 milyon TL'ye kadar indi.

BUGÜN NELER OLDU