Terörle mücadelede T-129

Türk Silahlı Kuvvetleri için üretilen taarruz helikopteri T-129'un test uçuşu İtalya'da yapıldı. Türkiye uluslararası helikopter pazarında öncü olacak

Pazartesi 29.09.2009
Güncelleme: Salı 29.09.2009
ABONE OL
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) terörle mücadelede taarruz ihtiyacını karşılayacak, İtalyan firması Agusta Wesland tarafından üretilen T-129 taarruz helikopteri İtalya'da test uçuşunu yaptı.

EN GELİŞMİŞİ

Milano kenti yakınlarındaki Vergiate tesislerinde Türk ve İtalyan pilotların birlikte gerçekleştirdiği 15 dakikalık gösteri uçuşu nefes kesti. Helikopterin çok güç manevraları birbiri ardına yaptığı uçuşu Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve davetliler ilgiyle izledi. Gönül, "Bu helikopterler, Türk ordusunun göz bebeği olacak" dedi. TAI Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı ise T-129'un ilk uçuşunu izlemenin büyük gurur olduğunu kaydederek, "Kategorisindeki en gelişmiş helikopter olacak T-129 hem Kara Kuvvetlerimizin ihtiyaçlarına cevap verecek hem de dış pazarlar için çok çekici bir ürün olacak. Türkiye, uluslararası helikopter pazarında öncü bir rol üstlenecek" diye konuştu. İtalyan A-129 helikopterinin geliştirilmiş versiyonu T-129 ATAK helikopteri üzerinde, ABD'nin Comanche taarruz helikopter programı için geliştirilmiş olan güçlendirilmiş CTS8004A motoru kullanıldı.

PROTOTİPİ 2013'TE

Helikopterde Türkiye'de ilk defa milli görev bilgisayarı ve yazılımları kullanılacak. İlk prototipi 2013'te üretilecek T-129 helikopterlerinden, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na 51 adet kesin, 41 adet opsiyonel helikopter temin edilecek.