DİSK Başkanı'na silahlı saldırı

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi silahlı saldırıya uğradı. Çelebi'nin ayağından yaralandığı ve hayati tehlikesinin olmadığı bildirildi. İsminin Rıza Tunçbilek olduğu açıklanan 50 yaşlarındaki saldırganın yakalandığı ve akli dengesinin yerinde olmadığı kaydedildi.

Alınan bilgiye göre, Çelebi'nin sendika merkezindeki makam odasına gelen bir kişi silahla 5-6 el ateş etti. Çelebi ayağından yaralandı. Süleyman Çelebi, Çağlayan'daki Florance Nightingale Hastanesine kaldırıldı ve ameliyata alınacağı bildirildi. Hastaneden alınan bilgiye göre, Çelebi'nin her iki ayağında da birer kurşun var.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi'yi vurmasının ardından silahıyla yakalanan saldırgan Şişli Polis Merkezine götürüldü. DİSK binası girişinde ise X-Ray cihazının bulunmadığı öğrenildi.

Süleyman Çelebi'ye yapılan silahlı saldırıdan sonra DİSK Genel Merkezi olay yeri inceleme ekiplerince güvenlik çemberi altına alındı. Binaya giriş çıkış yasaklandı. Bina içinde olay yeri inceleme ekipleri, çalışmalarını sürdürürken, DİSK üyeleri de genel merkez önünde bekliyor

Saldırgan Şişli Polis Merkezine götürülürken, olayla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğü bildirildi. Saldırgan, ilk ifadesinde "Alacağım vardı, ödemediği için saldırıyı gerçekleştirdim" dedi.


'ÇELEBİ'NİN SOL BACAĞINA PLATİN TAKILDI

DİSK Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Fahrettin Erdoğan, Süleyman Çelebi'nin ameliyatının bittiğini belirterek, ''Sol bacağına platin takıldı. Sağlık durumu iyi'' dedi.

Erdoğan yaptığı açıklamada, Çelebi'nin silahlı saldırı olayından sonra getirildiği Florance Nightingale Hastanesi'nde saat 19.00'da başlayan ameliyatının 2 saat sürdüğünü belirtti.
Ameliyatta, Çelebi'nin iki ayağındaki mermi çekirdeklerinin çıkarıldığını ifade eden Erdoğan, ''Sol bacağına platin takıldı. Sağlık durumu iyi'' diye konuştu.

Erdoğan, Çelebi'nin şu an yoğun bakımda olduğunu ve narkozun etkisinden çıkarak kendisine gelmesinin beklendiğini belirterek, daha önce bir kalp ameliyatı geçirmiş olması nedeniyle tedbir olarak yarına kadar yoğun bakımda tutulacağını sözlerine ekledi.


VALİ GÜLER: "OLAYI KINIYORUM"

İstanbul Valisi Muammer Güler, DİSK Başkanı Süleyman Çelebi'ye yönelik silahlı saldırıyı kınadı. Vali Güler ve İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Çelebi'nin sağlık durumu hakkında bilgi almak üzere Florence Nightingale Hastanesi'ne geldi. Açıklama yapan Vali Güler, saldırının 14.45 sıralarında meydana geldiğini ifade etti. Güler, "Sayın Çelebi, makamında silahlı saldırıya uğradı. Bir sendika genel başkanına makamında silahlı saldırıda bulunulmuş olması, son derece üzüntü verici. Olayı kınıyorum. Sevindiğimiz taraf, başkanın hayati tehlikesinin bulunmaması. Sanık ve suç delili elde" dedi. Saldırganın, Üsküp doğumlu Rıza Tunçbilek olduğunu ifade eden İstanbul Valisi Muammer Güler, "Daha önce birkaç defa daha sendikaya gelmiş. Genel başkan ile görüşmek istediğini söylemiş. Silah ruhsatsız, 5 mermi çıkışı var. 2-3 tanesinin isabet ettiği ifade ediliyor" diye konuştu. Hüseyin Çapkın ise, polisin olay yerine geç gittiği yönündeki iddialar üzerine, "Süleyman Bey'in koruma polisi var. Koruma polisi ile birlikte sanığı yakalamışlar. Öyle bir yorum neden yapıldı bilemiyorum" ifadelerini kullandı.

DEVLET BAKANI ZAFER ÇAĞLAYAN SALDIRIYI KINADI
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, silahlı saldırıya uğrayan DİSK Başkanı Süleyman Çelebi ile ameliyata alınmadan önce ohbet ettiklerini söyleyerek, hayatı tehlikesinin olmadığını söyledi. Çağlayan, "Bu tür olayların hepsini şiddetle kınıyoruz. Bir insanın bir insana böyle şiddet uygulaması, gerekçesi ne olursa olsun kabul edilebilir değil" dedi.

SİYASİLER HASTANEYE AKIN ETTİ
DİSK Başkanı Süleyman Çelebi'nin kaldırıldığı Florance Nightingale Hastanesi siyasilerin de akınına uğradı.

Florance Nightingale Hastanesi'ne önce CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül geldi. Çağlayan, Çelebi ve hastane yetkilileriyle görüştüğünü açıkladı. Çağlayan, Çelebi'nin sağlık durumunu iyi olduğunu söyledi.

Şişli Belediye Başkanı Sarıgül de, hastane önünde yaptığı açıklamada, saldırıyı kınadı ve Çelebi'nin biran önce sağlığına kavuşacağını söyledi.

SALDIRGAN, ÇELEBİ'NİN ESKİ BİR MAHALLE ARKADAŞI
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Sekreteri Tayfun Görgün, saldırgan Rıza T.'nin DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi'nin eski bir mahalle arkadaşı olduğunu söyledi.

Çağlayan Florence Nightingale Hastane'sine gelişinde basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Saldırının sebebi hakkında henüz bir bilgisinin olmadığını kaydeden Görgün, saldırganın Çelebi'nin eski bir mahalle arkadaşı olduğunu ve bu şekilde randevu aldığını söyledi.

BİZE ULAŞIN