İki ayağından vurdu 'alacağım vardı' dedi

Süleyman Çelebi'yi makamında iki ayağından vuran saldırgan Rıza Tunçbilek, 12 yıl öncesinden 175 bin mark alacağı olduğunu söyledi. Çelebi'ye platin takıldı

  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 06.10.2009 ABONE OL
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Süleyman Çelebi, makam odasında silahlı saldırıya uğradı. Her iki ayak bileğinden de vurularak yaralanan Çelebi'nin sol bacağına iki saatlik ameliyatla platin takıldı. 14 yıl önce yasadışı Dev-Sol adına uyuşturucu kaçakçılığı yapmaktan cezaevinde yatan saldırgan 59 yaşındaki Rıza Tunçbilek, 12 yıl öncesinden 175 bin mark alacağı yüzünden Çelebi'yi vurduğunu öne sürdü. Olay, dün saat 14.30 sıralarında Şişli Bomanti'deki DİSK Genel Merkezi binasının 7. katında meydana geldi. Uyuşturucu kaçakçılığından sabıkalı olan Rıza Tunçbilek, Çelebi'nin makam odasına girdi. Odada Emekli Sen Genel Başkanı Cumali Yılmaz ve Özel Kalem Müdürü Demet Yıldırım da vardı. Rıza Tunçbilek tabancasını çekerek, misafirlerinin önünde Çelebi'nin bacaklarına ateş etti. Odadan kurşun seslerini duyan koruma, içeri girip elinde tabanca olan Tunçbilek'i etkisiz hale getirdi. Linç edilmek istenen ve sendika binasından çıkışta vatandaşların tekmeli tokatlı saldırısına uğrayan Tunçbilek'i polisler kurtardı. Şişli Polis Merkezi'ne götürülen Tunçbilek'in 7.65 milimetre çapındaki tabancasının yanı sıra üzerinde yapılan aramada 30 mermi daha bulundu. Hastanede patlayan dudağına pansuman yapılan Rıza Tunçbilek, emniyete götürüldükten sonra verdiği ifadesinde, "225 bin mark borcu vardı, 50 binini aldım ancak 175 bini vermiyordu. O yüzden vurdum" dedi. Çelebi ile Tunçbilek'in 1980'de cezaevinde tanıştıkları, tahliye olduktan sonra Antalya'da ortak otel işlettikleri öğrenildi. Tunçbilek'in 1995'te uyuşturucu operasyonunda yakalanmasının ardından Çelebi, oteli satarak ortaklığa son verdi.

GÜL TELEFONLA ARADI

Olay yerinde 9 boş kovan bulunurken Çelebi, Florance Nightingale Hastanesi'ne kaldırıldı. İki saatlik ameliyat sonrası Çelebi'nin sol bacağına platin takıldı. Çelebi'nin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Saldırının ardından DİSK'i arayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geçmiş olsun dileklerini iletirken, Türk-İş ve bağlı sendikalar ile Baro da saldırıyı kınadı. Çelebi'yi ziyaret eden İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, saldırıya polisin geç müdahale ettiği iddiasını reddederek, saldırganı yakalayan kişinin Emniyet'e bağlı koruma polisi olduğunu hatırlattı. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, Çetin Soysal ve Mehmet Sevigen, Hak- İş Başkanı Salim Uslu, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de Çelebi'yi ziyaret etti.