Taksim savaş alanına döndü

IMF-Dünya Bankası yıllık toplantılarının resmi açılışı yapılırken, Taksim Meydanı'nda toplanan kalabalık grup protesto gösterisinde bulunuyor. IMF-Dünya Bankası yıllık toplantıları IMF karşıtlarının yoğun protestolarıyla başladı.

Saat 11.00'de ÖDP, EMEP, DİSK, TMMOB, KESK, Türk Tabipler Birliği, DEV-LİS, Halkevleri, Türk-İş Şubeler Platformu, Diren İstanbul Grubu, Anti Kapitalistler, Mücadele Birliği üyeleri Taksim Meydanı'nda toplandı.

Topluluk, IMF ve Dünya Bankası'nı "Kahrolsun IMF, işbirlikçi AKP", "IMF defol", "Bu memleket bu halk satılık değil", "Yaşasın işçilerin birliği" "IMF-AKP elini işçinin cebinden çek" slogan ve pankartlarıyla protesto etti. Topluluk Taksim Meydanı'ndan Harbiye'ye doğru yürüyüşe geçmek isteyince, polisin sert müdahalesiyle karşılaştı. Polis göstericilerin üzerine çok yoğun biber gazı ve tazyikli boyalı su sıktı. Polisin sert müdahalesi üzerine eylemciler meydanın arka sokaklarına dağıldı.

IMF BÖYLE PROTESTO EDİLDİ- ÇARPICI KARELER...

IMF ve Dünya Bankası'nı protesto etmek için Taksim Meydanı ve civarına savaş alanına çeviren göstericiler, ara sokaklardan polise taş atarak saldırıyor. Polisin yoğun önlemine rağmen olaylar dinmiyor.

Taksim Meydanı'nda polis müdahalesinin ardından Sıraselviler ve Tarlabaşı istikametine kaçan eylemcilerle polis arasında yaşanan olaylar devam ediyor. Ara sokaklara kaçan göstericiler polise taş atarak saldırdı. Eylemciler, kaçış güzergahlarında bulunan kamu binaları ile bazı araçlara da molotof atarak saldırıda bulundu. Bölgede yoğun güvenlik önlemi alan polis, biber gazı kullanarak eylemcileri dağıtmaya çalışıyor. Bölgedeki gerginlik sürüyor.

POLİS MEMURU TABANCASINI KAPTIRDI


Taksim'deki gösteriler sırasında bir polis memuru, beylik tabancasını göstericilere kaptırdı. Olay, yapılan anonsla tüm ekiplere duyuruldu.

''ŞU ANA KADAR 50'YE YAKIN GÖZALTI VAR''

İstanbul Valisi Muammer Güler, Taksim'de, IMF ve Dünya Bankası toplantılarını protesto etmek için düzenlenen gösterilerde 50'ye yakın kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ı uğurlamak üzere Atatürk Havalimanı VIP Salonu'na gelen Güler, basın mensuplarının gösterilere ilişkin sorularını yanıtladı.

Vali Güler, toplantılar vesilesiyle çeşitli örgütlerin, sivil toplum kuruluşlarının, legal ve illegal grupların, bazı platformların protesto gösterileri yapmak için hazırlıkta olduklarını bildiklerini ve özellikle de bunlar için ifade özgürlüğü çerçevesinde yapılabilecek her türlü açıklamalara fırsat tanımak amacıyla 4 ayrı ilçede 14 basın alan tespit ve ilan ettiklerini hatırlattı.

Bu anlamda şimdiye kadar 50'ye yakın protesto ve gösteri yapıldığını anlatan Güler, bugün de başta sendikalar olmak üzere sivil toplum kuruluşlarından oluşan 2 bin kişilik bir grubun Taksim Metro durağında bir basın açıklamasıyla protestolarını dile getirdiklerini söyledi.

Güler, basın açıklamasının sonuna doğru bazı illegal grupların Kongre Vadisi'ne zorla girmek için polise taşlı, sopalı ve molotofkokteylli, hatta gaz bombalı saldırıda bulunduklarını vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

''İki ayrı 50-60 kişilik gruba polisimiz müdahale etti. Bu müdahale sonucu şu ana kadar 50'ye yakın gözaltı var. Tarlabaşı, Sıraselviler, Taksim İlkyardım Hastanesi önü gibi yerlerde de, yine Taksim'e illegal yollardan çıkmak, orada kanunsuz gösteri yapmak isteyen gruplara karşı polisimiz şu anda gerekli önlemleri almış durumda. Herhangi bir yaralı durumu yok. Ama şunu söylemek istiyorum. Düşünceyi ifade etme özgürlüğünü sonuna kadar saygıyla karşıladığımızı, bununla ilgili önlemlerimizi aldığımızı ve özel yerler tahsis ettiğimizi, buna rağmen bu basın açıklamalarının sonunda şiddet yanlısı, Kongre Vadisi'ne zorla girmek isteyen, polise taşlı, sopalı saldırıda bulunan grupların olduğunu görüyoruz. Bunun ifade özgürlüğü ile uzaktan yakından ilgisi yoktur. Bunlar suç teşkil eden hareketlerdir. Biz normal basın açıklamalarının, protesto gösterilerinin, karşıt görüşlerin öne sürülmesine biz hiçbir zaman karşı değiliz. Bunlara fırsat tanıyoruz, ama kanunsuz eylemlere de elbette imkan vermeyeceğiz.''

Vali güler, Taksim'de Metro Durağı, Gezi Parkı ve Galatasaray Meydanı'nın basın açıklamaları ve gösteriler için belirlendiğini anımsatarak, şimdiye kadar gösterilerde sorun yaşanmadığını dile getirdi.
Bugün bazı grupların, basın açıklaması yapan sendikaların içinde yer alarak onlara rağmen şiddet gösterisi yapmak istediklerini vurgulayan Güler, buna izin verilmesinin söz konusu olamayacağını ifade etti.

"YURT DIŞINDAN GELEN GRUPLAR DA VAR"

Muammer Güler, yurt dışından gelen protesto gruplarının da bulunduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:
''Onların şu anda olayla ne kadar ilgisi vardır, onu bilemiyorum. Yurt dışından gelen grupların da bu protesto gösterilerine katıldıklarını biliyoruz. Onlara da bu protestoları için gerekli fırsat yaratılmıştır. Ama basın açıklaması, görüş ifade etme ve şiddet aynı şeyler değildir.

Bütün emniyet görevlilerimiz, en geniş toleransla ifade etme özgürlüğünün kullanılması açısından gerekli tedbirlerini aldılar. Ama bu toleransa rağmen şiddet kullanmakta ısrar eden grupların oluğunu görüyoruz. Bu hoş görülecek bir şey değil.''

İSTANBUL EMNİYET MÜDÜRÜ


İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın da, bugüne kadar toplantılar vesilesiyle yapılan gösteri ve protestolarda hiçbir gözaltının olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

''Bugün Taksim'de sendikaların basın açıklaması vardı. Onlar basın açıklamalarını yaptılar. Bu da onların en yasal hakkı, ama illegal bazı gruplar olay çıkarmak için polisin üzerine molotofkokteyli, gaz bombası attılar. Öyle olunca da ilk defa zor kullandık polis olarak. Gaz ve su sıkmak suretiyle. İlk kez yaklaşık 50 kişi gözaltına alındı. Tabii o huzuru sağlayabilmek için, IMF toplantısının bunu hissetmemesini sağlayabilmek için bunu yapmak zorundaydık. Kimse şiddete dönük bir olay yapma, kimse yasaları çiğneme hakkına sahip değil. Dolayısıyla yasaların çizdiği sınırları korumak için bu tür müdahaleler yapıldı.''

IMF protestosunda gerginlikIMF protestocularına polisten sert müdahaleBİR VATANDAŞ KALP KRİZİ GEÇİRDİ

Taksim Meydanı'ndaki müdahalenin ardından başta İstiklal Caddesi olmak üzere ara sokaklara dağılan göstericiler, eylemlerine devam ediyor. Çevik kuvvet ekipleri, istiklal caddesinin değişik noktalarında toparlanmaya çalışan gruplara müdahale ediyor. Göstericilerin attığı taşlardan dolayı 1 polis yaralandı. Sıkılan biber gazlarından etkilenen bir vatandaşın kalp krizi geçirdiği öğrenildi.

İstiklal Caddesi'ndeki olay yerine gelen ambulans, önce kalp krizi geçiren adama müdahale etmeye çalıştı. Ancak daha sonra polislerin çağrısı üzerine ambulans yaralı polisin yanına sevk edildi. Yaralı polis, ambulansa konulurken, arkadaşları basın mensuplarının görüntü almasını engelledi. Bu arada kalp krizi geçirdiği öğrenilen bir vatandaş da, bir taksiye bindirilerek 25 metre ötedeki ambulansın yanına getirildi. Ambulansın kapısı açılamayınca kısa süreli panik yaşandı. Kapının açılmasının ardından kalp krizi geçiren yaşlı şahıs ambulansa konularak Taksim İlkyardım Hastanesi'ne götürüldü.

BİZE ULAŞIN