IMF şaşırma sabrımızı taşırma

IMF'yi protesto edenler sapanla bilye ve molotof kokteyli attı, polis tazyikli su ve biber gazı sıkıp, havaya ateş ederek karşılık verdi. 96 kişi polis tarafından gözaltına alındı. Bir vatandaş kalp krizi geçirerek öldü

İstanbul'da, 10 binden fazla kişinin katılımıyla gerçekleşen IMF ve Dünya Bankası toplantılarının ilk günü olaylı geçti. Açılış oturumunu ve panelleri takip edecek çok sayıda katılımcı sabah erken saatlerden itibaren kongre vadisine doğru yürürken; IMF protestocuları da yollara düştü. Saat 08.30'dan itibaren Taksim Meydanı'nda toplanmaya başlayan eylemcilerin sayısı kısa sürede bine ulaştı. KESK, DİSK, EMEP, Anti Kapitalist, Devlis, Halkın Kurtuluş Partisi, Halkevleri, Alınteri, Öğrenci Kolektifi, Kaldıraç, TMMOB ve Mücadele Birliği gibi sendika ve sivil toplum kuruluşu üyeleri pankart ve döviz açıp "IMF defol bu memleket bizim, Dünya Bankası defol bu memleket bizim" şeklinde slogan attı. Eylemcilerin arasında çeşitli yabancı ülkelerden gelen IMF protestocularının da olduğu görüldü. Siyah kıyafetleri ve siyah maskeleriyle meydana gelen 4 Alman eylemci de pankart açıp slogan attı. Yüzünü beyaza boyadığı gözlenen Belçikalı bir gösterici ise elindeki, "Gül güçtür pankartı" ile sloganlar eşliğinde dans etti.

POLİS HAVAYA ATEŞ AÇTI

Kongre vadisine yürümek isteyen göstericilere polis, izin vermedi. Bir göstericinin polise taş atması, olayların fitilini ateşledi. Polis, göstericilere tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Gümüşsuyu, Sıraselviler ve Tarlabaşı'nın ara sokaklarına kaçan göstericiler, burada polise sapanla bilye, taş ve molotof kokteyli attı. Bir polis yanmaktan son anda kurtuldu. Grubu dağıtmak isteyen polis, havaya 3-4 el ateş açtı. Ara sokaklardaki kovalamaca ise saatlerce sürdü. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Taksim İlkyardım Hastanesi yakınında bir Çevik Kuvvet polisine silahı gasp edilip linç girişiminde bulunulduğunu açıkladı.

HEDEF BANKALARDI

Kaçarken çöp bidonlarını devirip ateşe vererek barikat kuran göstericilerin öfkesinden banka şubeleri de nasibini aldı. Göstericiler rastladıkları bankaların tüm camlarını kırdı, içeriye girip bilgisayarları parçaladı. Birçok mağaza taşlandı. Bina ve otomobillere molotof kokteyli atıldı. Küçük çaptaki yangınları itfaiye anında söndürdü. Tophane'ye doğru kaçan bir gruba bölgede yaşayan vatandaşlar müdahale etti. Şişli'de toplanan 10 kişilik bir grup da saat 10.00 sıralarında caddeye molotof kokteyli atarak kaçtı. Bu arada polisler, mini etekleriyle kendilerini atlatıp kongre vadisinin girişine kadar gelen ve çantalarından çıkarttıkları pankartları açıp slogan atan 5 kadın eylemciyi gözaltına aldı. Ara sokaklarda akşam saatlerine kadar süren gösterilerde taşlar ve bilyelerden nasibini alan vatandaşlar, biber gazı ve tazyikli kırmızı suya da maruz kaldı.

"YASADIŞI ÖRGÜTLER"
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, polisin protesto eylemlerinde sendikacılara değil yasadışı örgüt yanlılarına müdahale ettiğini söyledi. Atalay, "14 tane basın bildirisi, açıklaması vardı. Taksim'de çoğu sendika mensubu işçiler de eylem yaptı. Tepkilerini orada dile getirdiler. Sendikacılara hiçbir müdahale yapılmadı. İki küçük grup vardı. Biri kırk, biri elli civarında. Yasadışı dışı örgütleri temsil eden bayrak da taşıyorlardı. Polise saldırıda bulundular. Ellerinde taş vesaire... Normal işçilere müdahale edilmedi. Polis sonuna kadar anlayışlı, tedbirli, yaralanma filan da olmadı" diye konuştu.

VALİDEN ELEŞTİRİ
İstanbul Valisi Muammer Güler de "Bunun ifade özgürlüğü ile ilgisi yok. Bunlar suç teşkil eden hareketler. Normal basın açıklamalarına, protesto gösterilerine, karşıt görüşlerin öne sürülmesine karşı değiliz" dedi. Güler, polisin toleransına rağmen göstericilerin şiddet kullandığını söyledi.

Mustafa KAYA-Mesut ER-Aliye ÇETİNKAYA-Recai KÖMÜR-Çağdaş ÇETİNDEMİR-Hasan AY - Fotoğraflar: Ferhat ULUDAĞLAR - Emin ÖZMEN

BİZE ULAŞIN