Kıran kırana pazarlığı Kadir Gecesi yaptılar

Korsanların Horizon 1'i bırakması için en sert pazarlığın Kadir Gecesi yapıldığı ortaya çıktı. Ramazan boyunca mürettebatla oruç tutan korsanlar, bayramda aileleri sıkıştırmak için tehdit mesajları attı

Horizon 1 gemisinin korsanlardan kurtarılması için Kadir Gecesi'nde kıran kırana pazarlık yapıldığı belirtildi. Ramazan boyunca mürettebatla birlikte oruç tutan korsanların bayramda, personelin yakınlarına mesaj atarak istediklerini almak için psikolojik baskı yaptığı da öğrenildi. Horizon 1 gemisi, Aden Körfezi'nde 8 Temmuz 2009'da başlayan ve 89 gün süren esaretin ardından önceki gün saat 17.45'te korsanların gemiyi terk etmesiyle birlikte Somali'nin Eyil Limanın'ndan Ürdün'ün Akabe Limanı'na doğru harekete geçti. Geminin 23 mürettabatıyla birlikte korsanların elinden kurtulması üzerine; Horizon Denizcilik Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Çalışkan, Hukuk Müşaviri Nilgün Yamaner, operasyon müdürü Ali Ahmet Taymez ve personel müdürü Ömer Özgür toplantı düzenledi.

MOTORA BAKIMI KORSAN YAPTI

Geminin Gediz Firkateyni eşliğinde Ürdün'ün Akabe Limanı'na seyir halinde olduğunu ve mürettebatın askeri doktor tarafından muayene edildiğini söyleyen Yamaner, personeli getirmek için özel uçak göndereceklerini belirtertti. Çalışkan ise gemileri korsanlar tarafından kaçırılan diğer şirket yetkililerinin yanı sıra gemi çalışanlarından da görüşmeler süresince yardım aldıklarını söyleyerek, aracı olmak isteyen yabancı bazı kişi ve kurumları reddettiklerini vurguladı. Bir haftalığına Dubai'ye giderek toplantılara katıldığını vurgulayan Çalışkan, fidye için rakam telaffuz etmek istemediklerini ancak korsanların istediklerini elde edemediklerini söyledi. Geminin kaçırılmasından bu yana ilk kez önceki gece rahat bir şekilde uyuduğunu belirten Çalışkan, Somalililer'in de Müslüman olmasından dolayı Kadir gecesi yaptıkları pazarlığın kıran kırana geçtiğini söyledi. Ramazan süresince mürettebat ile oruç tutan korsanların bayramda psikolojik baskı yaparak isteklerini kabul ettirmek için mürettabatın yakın arkadaşları ve ailelerine mesaj gönderdiğini anlatan Çalışkan, "Geminin 3 aydır çalışmaması nedeniyle 1.5 milyon dolar zarar ettik.Ancak mürettabatın başına bir şey gelmemesinden mutluyuz. Maddi manevi fedakarlıkta bulunduk" diye konuştu. Tam 3 aydır motorları çalışmayan gemi için endişeleri olduğunu vurgulayan Çalışkan, korsanların geminin motorunun bakımını yaparak yakıt verdiklerini söyledi. Fatih Çalışken, korsanların geminin başka korsanların eline geçmemesi amacıyla bu şekilde davrandıklarını belirtti. Çalışkan, bazı gemilerin de güvertelerini jiletli veya elektrikli telle çevirerek önlem aldığını söyledi.

BİZE ULAŞIN