Sel kurbanlarına 'kan parası' teklifi

Patronlarının gönderdiği araçla işe giderken sele kapılarak boğulan sekiz kadın işçinin yakınları, işverenin 60'ar bin lira para teklif ettiğini öne sürdü

İstanbul'da 9 Eylül'de yaşanan sel felaketinde işyerine ait kapalı kasa kamyonet içinde boğulan sekiz kadın işçi için işverenin 60'ar bin lira "kan parası" teklif ettiği öne sürüldü. Teklifi kabul etmeyen işçi yakınları, "Bu tür şeyler bizleri yıpratıyor" dedi. Toplam 31 kişinin yaşamına mal olan sele işverenin gönderdiği araçla giderken Halkalı'da yakalanan sekiz tekstil işçisi kadın boğularak ölmüştü. Olayla ilgili olarak kadın işçilerin çalıştığı Pameks Giyim Sanayi Şirketi'nin sahibi Cevdet Karahasanoğlu, servis sorumlusu ve şoförü hakkında 2 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle Bakırköy 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılmıştı. İddiaya göre, bu gelişmelerin ardından şirket yetkilileri, boğulan kadınların yakınlarını evlerinden aldırarak ayrı ayrı görüştü. Bu görüşmeler sırasında kadınların yakınlarına 60'ar bin lira 'kan parası' teklif edildi. Şirketin teklifini kabul etmediklerini söyleyen selde boğulan Nuriye Can'ın eşi İbrahim Can, "Bize 'Verebileceğimiz para bu. Bu bir iş kazası değil, biz gönlümüzden kopanı veriyoruz. Çoluk çocuğunuzun ihtiyacını giderirsiniz. Mahkeme 3- 5 yıl sürer, bir şey de çıkmaz' dediler" diye konuştu. Şirket yetkilileri ile görüştüklerini belirten mağdurlardan Coşkun Salkım da "Yanlarında avukatları da vardı. Bize şirket yönetiminin belirlediği rakamın 60 bin lira olduğunu söylediler. Acımızla uğraşırken bu tür şeyler bizi çok yıpratıyor. Konuyla ilgili aileler biraraya gelerek basın toplantısı yapmayı düşünüyoruz" dedi.

İKİ TAZMİNAT TALEBİ
Olayın iş kazası olduğunu savunan beş ailenin avukatı Fatih Çınar, şirketten aile başına iki ayrı tazminat talep edeceklerini söyledi. İlk önce uzlaşma (sulh) yolunu deneyeceklerini belirten Çınar, şöyle konuştu: "Ölen kişinin geride kalan yakınlarının 'Destekten yoksun kalma tazminatı' ve 'manevi tazminat' hakları bulunuyor. Manevi tazminatı mahkeme belirler. Destekten yoksun kalma tazminatını ise avukatlık bürosu olarak konunun uzmanlarına hesaplattırıyoruz. Ortaya çıkan rakamı ailelerle paylaştıktan sonra şirkete ve mahkemeye rapor olarak sunacağız."

BİZE ULAŞIN