Albay Temizöz davasında olay

Kayseri Jandarma Alay Komutanı Cemal Temizöz ve eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atağ'ın da aralarında bulunduğu 6 sanıklı davanın duruşmasında, avukatlar ve mahkeme başkanı arasında çıkan tartışma nedeniyle duruşmaya ara verildi.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuklu 6 sanık da katıldı. Duruşmada, 1994 yılında Şırnak'ın Cizre ilçesinde öldürülen Ramazan Uygur'un oğlu İsmet Uygur tanık olarak dinlendi. Tanığın ifadesinden sonra sanık avukatı Nail Karaaslan, tanığa soru yöneltti. Bu esnada müdahil avukatlar ile sanık avukatı Karaaslan arasında tartışma çıktı. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Menderes Yılmaz olaya müdahale etti. Bu kez de, yaşananların duruşma zaptına tam olarak geçirilmediğini ileri süren müdahil avukatları ile mahkeme başkanı tartıştı.

Müdahil avukat Sezgin Tanrıkulu, Mahkeme Başkanına, ''sanıklara gösterilen hoşgörü, müştekilere gösterilmiyor'' dedi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı, avuktalar Sezgin Tanrıkulu ve Bahattin Özdemir'in salondan çıkarılmasını istedi. Müdahil avukatları da durumu görüşmek için ara verilmesini isteyince mahkeme heyeti duruşmaya ara verdi.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan ve müdahil 2 avukatın dışarı çıkarılmasından sonra ara verilen duruşmaya yeniden başlandı. Ancak, duruşmanın başlamasıyla müdahil avukatlardan Ali Koç, söz alarak Mahkeme Başkanına şunları söyledi:

''Yaşanan tartışmalar duruşma zaptına tam olarak geçirilmemiştir. Mahkeme iki müdahil avukatın salondan çıkarılması yönünde karar vererek tarafsızlığını yitirmiştir. Bu karar keyfidir. Ayrıca sanıklardan Cemal Temizöz'ün avukatının ücretinin Jandarma Genel Komutanlığınca verildiği yönünde dosyada bulunan belgeye göre, bizce devlet bu davada taraf olduğunu göstermektedir. Bu nedenlerle reddi hakim talebinde bulunuyoruz.''

Bunun üzerine mahkeme durum değerlendirmesi yapmak amacıyla kısa bir ara verdi. Aradan sonra tekrar yapılan duruşmada mahkeme başkanı Menderes Yılmaz, müdahil avukatların reddi hakim talebinin kabul edildiğini açıkladı.

Reddi hakim talebinin kabul edilmesiyle bugün tamamlanacak olan duruşmadan sonra dosya bir üst mahkeme olan 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilecek. 4. Ağır Ceza Mahkemesi, bundan sonra duruşmanın hangi mahkemede yapılmasına karar verecek.

BİZE ULAŞIN