'Diasporaya bakmayın her şey doğal seyrinde'

Türkiye ile Ermenistan arasındaki tarihi anlaşma yarın imzalanacak. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Değişik yerlerden gelen seslere bakmayın, her şey doğal seyrinde sürüyor, sürpriz yok" dedi

Ermenistan ile Türkiye arasında imzalanacak anlaşmaya bir gün kalmasına karşın törene kimlerin katılacağı dün de netleşmedi. İsviçre de duyuruyu yapamadı. Ancak, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu Zürih'e götürecek özel uçak hazırlandı. Davutoğlu da, "Diasporadan, değişik yerlerden gelen seslere bakmayın, her şey doğal seyri içinde hareket etmektedir. Bizim için bu konuda bir sürpriz söz konusu değildir" dedi. Davutoğlu hazırlıklarını sürdürürken, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın toplantıyı izlemek üzere Zürih'te olacağı açıklandı. Davutoğlu'nun uçağı ise yarın saat 15.00 sıralarında İstanbul'dan havalanarak, Zürih'e gidecek. Davutoğlu TSİ ile 18.00'de Zürih Üniversitesi'nde yapılacak törene katılacak.

CLINTON ZÜRİH'E GİDİYOR

Arabulucu İsviçre, şimdi, Türkiye ve Ermenistan'ı mutlu edecek katılımcıları iknaya çalışıyor. Bakan Davutoğlu da Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Balazs ile görüşmesinin ardından şunları söyledi: "Türkiye'nin katılım konusunda bir takım temel prensipleri var, bu da taraflarca bilinmektedir. Biz bütün bunların suhuletle çözüme kavuşturulacağı inancındayız." Görüşmeler sürerken dün AFP, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın Zürih'te olacağını duyurdu.

TARTIŞILAN DÖRT FORMÜL
MİNSK GRUBU:
Fransa-ABD ve Rusya'dan oluşan Minsk Grubu ülkelerinin Dışişleri Bakanları'nın davet edilmesini Türkiye istiyor. Buna AGİT Genel Sekreteri'nin de eklenmesi gündeme geldi. Ancak Yukarı Karabağ sorunu ile paralellik kurulmasına şiddetle karşı çıkan Erivan, bu fikre 'hayır' dedi.
CLINTON FORMÜLÜ: ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Türkiye-Ermenistan arasındaki anlaşmanın imza törenine 'memnuniyetle' geleceğini iletti. Ancak bu Rusya tarafından kabul görmedi.
ABD VE RUSYA: Denge formülü olarak görülen sadece Clinton ile Lavrov'un katılımına ise Minsk Grubu Eş Başkanı Fransa karşı çıktı.
AB CEPHESİ: Minsk grubuna AB üyesi ülkelerin de eklenmesi gündeme geldi. Dönem Başkanı İsveç Dışişleri Bakanı ile AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana'ya davet iletildi. Ancak bu da 'kalabalık dağılım' nedeniyle sorun oluşturdu.

TEREDDÜT SÖZKONUSU DEĞİL

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ermenistan ile imzalanacak protokollerin Lozan anlaşması ile karşılaştırılmasının doğru olmadığını belirtirken, tek referans noktasını şöyle çizdi: "Lozan'ı tüm genel içeriğiyle teyit eden bir anlaşma, yani Lozan'la Türkiye'nin sahip olduğu sınırları teyit ve bir şekilde tahkim eden bir boyutu var." Davutoğlu, sürecin doğal seyrinde yürüdüğünü belirterek, "Diasporadan, değişik yerlerden gelen seslere bakmayın, her şey doğal seyri içinde hareket etmektedir. Bizim için bu konuda bir sürpriz söz konusu değildir. Bizim açımızdan herhangi bir tereddüt söz konusu değildir" dedi. Davutoğlu, 14 Ekim'deki maça ilişkin ise "Sarkisyan'ın herhangi bir ön koşulu, beklentisi olmaksızın gelmesini arzu ederiz. Spor karşılaşmaları centilmenliğin, dostluğun öne çıktığı karşılaşmalardır" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN