Aşı yapılmazsa 5 bin 300 yapılırsa 400 kişi ölebilir

SAĞLIK Bakanlığı, domuz gribi salgını tehlikesine karşı alarma geçti. Farklı risk senaryoları üzerinde duran bakanlık; aşı yapılmaz ve önlem alınmazsa 5.300 kişinin ölebileceğini, önlem alınırsa can kaybının 400'le sınırlı kalacağını hesapladı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, domuz gribinin Türkiye'de salgına dönüşmesi halinde, okulların kapatılacağını, Milli Eğitim Bakanlığı ile uzaktan eğitim çalışması yaptıklarını söyledi. Çocuklarına ve kendisine de aşı yaptıracağını belirten Bakan Akdağ, domuz gribine karşı alınan önlemler konusunda, gazete ve televizyonların Ankara temsilcilerine şu bilgileri verdi:
43 milyon doz aşı alınacak. İlk partisi ekim sonunda, son parti ise şubat ayında teslim edilecek.
Aşının eczanelerde satışına 2010 yılı öncesinde başlanmayacak. Sadece devlet eliyle aşı yapılacak.
Domuz gribi aşısının tek doz fiyatı 5.2 euro artı KDV. Türkiye'ye toplam maliyeti 500 milyonun üzerinde.
Öncelikle gebeler, sağlık personeli, 6- 35 aylık bebekler, itfaiye, ulaşım, elektrik işlerinde çalışan personel, kronik hastalar, kolluk kuvvetleri, 65 yaş üstü kişiler, okul öncesi ve okul çağı çocukları ile hacı adayları aşılanacak.
Domuz gribi aşısı, 10 yaş altındaki tüm çocuklara 2, 10 yaş üstündekilere tek doz yapılacak. Tek doz aşı yüzde 80, iki doz aşı yüzde 95 koruma sağlıyor.

İKİ AŞI BİR ARADA OLUR
Tüm ilaç ve aşılar gibi domuz gribi aşısının da genel yan etkileri var. Yaygın kas ve eklem ağrısı, kırgınlık, yüksek ateş gibi...
Mevsimsel grip aşısı olanlar da domuz gribi aşısı olabilecek. Aynı kolda, aynı yere yapılmaması koşuluyla iki aşı da aynı anda yapılabilir.
Türkiye'de düşük yoğunluklu salgın başlamış durumda. Aralık ayından sonra artması, en yüksek sayının ise şubatta görülmesi bekleniyor.
Salgın zamanında gerekirse okullarda öğretime ara verilmeli, festival, sinema, tiyatro, spor karşılaşmaları gibi aktiviteler ertelenmeli veya iptal edilmeli, tıbbi maske kullanılmalı. (Sağlık Bakanlığı salgının artması halinde halka tıbbi maske dağıtacak.)
Hastalığın salgına dönüşmesi halinde eğitime ara verilecek. Sağlık Bakanlığı; Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte TRT ve internet üzerinden uzaktan eğitim verilmesi için çalışma yürütüyor.
Domuz gribi ile ilgili aşı yapılmaması ve tedbir alınmaması halinde; Türkiye'de 21 milyon kişi hastalanacak, 8.8 milyon kişi polikliniklere başvuracak, 96 bin kişi hastaneye yatacak, 15 bin 500 kişi yoğun bakıma alınacak, 5 bin 300 kişi ise ölebilir.
Aşının yapılması ve tedbir alınması halinde ise, 1 milyon 800 bin kişi hastalanacak. 750 bin kişi polikliniklere başvuracak. 7 bin 500 kişi hastaneye yatacak. Bin 200 kişi yoğun bakıma alınacak.

BİZE ULAŞIN