Gül'den Fransa'ya 'AB sürecine engel olmayın'

Sarkozy-Gül görüşmesi, AB konusunda 'dobra diyaloga' sahne oldu. Fransa, Türkiye'nin AB üyeliği karşıtlığı tavrını sürdürürken, Gül, "AB sürecine engel olmayın" talebinde bulundu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy arasında dün yaklaşık bir saat süren çalışma yemeğinde, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği konusunda 'dobra bir diyalog' yaşandı. Ne Fransa ne de Türkiye, Türkiye'nin AB üyeliği konusundaki tavrını değiştirdi. Ama AB konusunun, ikili ilişkileri zehirlememesinde görüş birliğine varıldı. Görüşmede Türkiye-Ermenistan açılımı, PKK terörü, Nabucco doğalgaz boru hattı, nükleer işbirliği konuları da gündeme geldi. Sarkozy tarafından Elysee Sarayı'nın kapısında karşılanan Gül, önce tören kıtasını selamladı. Ardından da Sarkozy ile tokalaşarak içeri girdi. Görüşmeye Fransa tarafında, Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ve AB İşlerinden Sorumlu Bakan Pierre Lelouche, Türk tarafında ise Başbakan yardımcısı Ali Babacan ve Devlet Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış yer aldılar.

"BELKİ VAZGEÇEBİLİRİZ"
Sarkozy, görüşme sırasında, Fransa'nın Türkiye'ye üyelik yerine 'imtiyazlı ortaklık' verilmesini açıkça telaffuz etmedi ama AB'nin 27 ülke düzeyinde işlemesinin bürokratik zorluklarından bahsetti. Fransa, Türkiye'nin AB üyeliği konusundaki karşıt tavrını değiştirmediğini ima etti. Türkiye-AB arasında çok yakın bir ilişki arzuladığını söyledi. Gül ise buna yanıt olarak, "Müzakerelerin engellere takılmaması gerekiyor. Bırakın müzakereleri tamamlayalım. Üyelik konusunu ise müzakereler bittiğinde konuşuruz. Gül, "O gün geldiğinde belki Türkiye de Norveç gibi AB üyeliğinden vazgeçer" cevabını verdi. Her iki taraf da, AB konusunun Fransa ve Türkiye ilişkilerini zehirlememesi gerektiği konusunda fikir birliğine vardılar.

ERMENİSTAN ÖVGÜSÜ

Sarkozy, Gül'e, "Ermenistan-Türkiye yakınlaşması sizin kişisel cesaretinizdir. Başından beri bu süreci izliyoruz" diyerek Gül'ü kişisel risk aldığı için kutladı. Sarkozy, bir süre önce, Nabucco konsorsiyumundan dışlanan Fransız şirketlerinin de dahil olması için Gül'ü iknaya çalıştı. Sarkozy, "Fransa'nın devlet şirketi Gaz de France şirketinin de Nabucco konsorsiyumuna dahil olmasını isterken, Gül, "Bunun kararı konsorsiyuma aittir" yanıtını verdi.

'BEN DAHA AÇIK KONUŞTUM'
Sarkozy, PKK terörü ile mücadele konusunda yeni bir politika sözü verdi. PKK konusunda Fransa'nın yeni alacağı tavra ilişkin diplomatik kaynaklardan bir açıklama yapılmazken, bu söz, Fransa'nın, uzun süredir Türkiye'nin iadesini istediği bazı PKK militanlarının iadesi konusunda bir tavır değişikliği yapacağı şeklinde algılandı. Gül ziyaretini değerlendirdiği basın toplantısında "Daha önce, duymak istemediğimiz cümleler (imtiyazlı ortaklık) vardı, onlar tekrarlanmadı"dedi. Türkiye'nin AB üyeliği ile ilgili Sarkozy ile ayrıntılı görüşme yaptıklarını belirten Gül, "O ne kadar açık konuştuysa, ben daha açık konuştum" dedi.

Üst düzeyde ağırlandı...

SARKOZY, Türkiye ile nükleer işbirliğine de girmek istediğini belirtti. Fransa'nın sadece Türkiye'deki nükleer santral ihalelerine girmek değil, aynı zamanda Orta Asya'da da birlikte hareket etmek istediğini söyledi. "Kazakistan'da sizin oradaki varlığınızı yakından gördüm" dedi Öte yandan, Elysee Sarayı'na yakın kaynaklar, Le Monde gazetesinde yer alan, "Sarkozy'den Gül'e asgari karşılama" şeklindeki haberi yalanladı. Gül ve Sarkozy görüşmesinin çok samimi bir ortamda geçtiği belirtilerek Gül'ün kilit isimleriyle görüştüğü ve en üst düzeyde ağırlandığının altı çizildi.

Yatırımcıya davet

GÜL ve Fransa Başbakanı François Fillon ise dün sabah, Fransa'nın en büyük şirketlerinin ve yatırımcı temsilcilerinin katıldığı, TÜSİ- AD'ın muadili MEDEF ile birlikte düzenlediği "Fransız- Türk Ortaklığı: Avrupa ve Dünya'da Güçlü Olmak" adlı bir günlük toplantının açılışında konuştular. Gül ve Fillon, karşılıklı olarak birbirlerinin ülkelerine yatırımcıları çağırdılar. Fransız Başbakanı, "Görüyorum ki Türkiye, özellikle Fransa'nın deneyimli olduğu Kuzey Afrika bölgesi ile ilgileniyor. Fransa, Türkiye'ye bu bölgelerde, Türkiye de Fransa'ya Kafkaslar ve Asya'da yardım edebilir" dedi.

İki lider sergi açtı

GÜL ve Sarkozy dün ayrıca "Bizans'tan İstanbul'a: İki Kıtanın Limanı" adlı sergiyi birlikte açtı. Serginin organizatörlerinden Nazan Ölçer, cumhurbaşkanlarına Paris'in en önemli sanat mekânlarından "Grand Palais"de açılan sergiyi gezdirirken, Gül'e sergi açılışı sırasında eşi Hayrünnisa Gül de eşlik etti. Sarkozy, serginin açılışının yapıldığı "Grand Palais" nin önünde üç bakanı ile birlikte, on dakika boyunca bekledi.

BİZE ULAŞIN